Wyślij
Udostępnij:
 
 
Naczelna Izba Lekarska

Matyja: Poprawa zdrowia Polaków to wyzwanie dla samorządu lekarskiego i nie tylko

Źródło: Naczelna Izba Lekarska
Autor: Krystian Lurka |Data: 08.12.2019
 
 
- Poprawę kondycji zdrowotnej Polaków uczyńmy ponadpartyjnym i ponadpokoleniowym wyzwaniem. Po to, aby zacząć traktować to jako opłacalną, długoterminową inwestycję, która przekłada się na wzrost gospodarczy. Wszyscy, którzy się tego podejmą, mogą liczyć na wsparcie samorządu lekarskiego - powiedział prezes NRL Andrzej Matyja podczas jubileuszowej gali 30-lecia odrodzonego samorządu lekarskiego, która odbyła się w sobotę (7 grudnia) w Teatrze Polskim w Warszawie. W uroczystości brał udział prezydent Andrzej Duda.
O czym mówił prezydent Duda?

- Praca lekarza jest ważną służbą dla obywateli, dla społeczeństwa. Lekarz musi wiedzieć, że jego służba jest odpowiednio oceniona i doceniona - podkreślił prezydent. Podziękował samorządowi lekarskiemu za to, że sprawuje pieczę nad tym, aby zawód lekarza i lekarza dentysty był wykonywany zgodnie z zasadami Kodeksu Etyki Lekarskiej i zaapelował, aby środowisko lekarskie nadal włączało się w prace nad zmianami w ochronie zdrowia.

Prezes Matyja skomentował obecność prezydenta Dudy.

– Po raz pierwszy w historii samorządu lekarskiego przybyła do jego przedstawicieli pierwsza osoba w państwie. To wyraz uznania dla rangi ochrony zdrowia – podkreślił prezes Matyja.

Matyja w swoim wystąpieniu podziękował twórcom samorządu lekarskiego za to, że wierzyli w siłę samorządności i doprowadzili do jej odnowy. - To na nas spoczywa obowiązek przypominania o bezpieczeństwie pacjentów, granicach odpowiedzialności zawodowej, o powinnościach lekarza i etyce zawodowej. To my powinniśmy upominać się o finanse, sprawną organizację, dostęp do nowoczesnej diagnostyki i terapii, a w końcu ulokowanie ochrony zdrowia na najwyższej pozycji listy priorytetów rządu – powiedział.

– Chcemy, aby pacjenci byli leczeni w warunkach na miarę XXI wieku, a lekarze mogli im pomagać zgodnie ze swoją wiedzą i umiejętnościami – podkreślił Andrzej Matyja.

W uroczystości uczestniczyli też minister zdrowia Łukasz Szumowski i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Krótko o historii
Od 10 do 12 grudnia 1989 r. odbywał się pierwszy Krajowy Zjazd Lekarzy, który środowisku lekarzy otworzył drogę do odtworzenia działalności samorządowej przynależnej zawodom zaufania publicznego. Stało się to dzięki ustawie z 17 maja 1989 r. o izbach lekarskich, która w wyniku wieloletnich starań, między innymi Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i środowiska skupionego wokół sekcji zdrowia NSZZ „Solidarność”, została uchwalona, jako ostatnia w kadencji Sejmu PRL, tuż przed wyborami czerwcowymi. Izby lekarskie zostały reaktywowane po 39 latach od ich likwidacji w 1950 r. Ich tradycje sięgały XIX w., a w odrodzonej Rzeczypospolitej powołano je w 1921 r. Dzięki ustawie z 2009 r. r izby lekarskie stały się kontynuatorkami izb przedwojennych.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe