123RF

Miliardy do spłaty

Udostępnij:
Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy dotyczącej zakupu szczepionek przeciw COVID-19 – firma farmaceutyczna zażądała zapłaty 5 644 290 747 zł.
Pozew został złożony w sądzie w Brukseli – umowa była podpisywana przez Komisję Europejską, co oznacza, że podlega prawodawstwu belgijskiemu. Chodzi o postępowanie cywilnoprawne. Sprawa dotyczy 60 mln szczepionek, których Polska nie odebrała i za które nie zapłaciła mimo wiążącej nas umowy z koncernem.

Powód?

– Premier Mateusz Morawiecki w liście do szefowej Komisji Ursuli von der Leyen z marca 2022 r. pisał, że nie będziemy odbierać preparatów Pfizera i jako bezpośrednią przyczynę podał „siłę wyższą, czyli wojnę w Ukrainie” – informował „Dziennik Gazeta Prawna”.

W kwietniu rząd ogłosił, że zrywa kontrakt z gigantem farmaceutycznym ze względu na koszty, jakie ponosi w związku z inwazją Rosji – z jednej strony dlatego, że przyjęcie uchodźców, w tym pomoc medyczna, mocno obciąża polski budżet, z drugiej strony była to nieprzewidziana okoliczność.

W tym czasie próbowano z firmą negocjować, również na poziomie unijnym, jednak bez powodzenia. Pfizer czekał z wchodzeniem na drogę sądową. Zrobił to dopiero w momencie zmiany władzy w Polsce, a także kiedy wojna w Ukrainie nie jest już na pierwszych stronach gazet.

Kłopot przeszedł na nowy rząd.

– A jest tym większy, że nie ma już na to pieniędzy. Do końca 2023 r. ponad 5 mld zł było zamrożone na funduszu covidowym. To pieniądze, które mogłyby być wykorzystane do zapłacenia Pfizerowi w razie przegranej czy też w rezultacie ugody. W 2024 r. już ich nie będzie, zostały przeznaczone na świadczenia – wyliczył „Dziennik Gazeta Prawna”.

Choć problem nabywania szczepionek, które zaraz po zakupie są wyrzucane do śmietnika, nie dotyczył tylko Polski, lecz większości państw unijnych, to tylko my zdecydowaliśmy się na zawieszenie umowy.

5 grudnia sąd pierwszej instancji w Brukseli odroczył do 30 stycznia 2024 r. rozprawę w sprawie pozwu koncernu farmakologicznego Pfizer przeciwko Polsce.

Kancelaria reprezentująca stronę polską w sprawie Pfizer przeciwko Polsce wyliczyła, że przedmiotem sporu jest 5 644 290 747 zł.

Przeczytaj także: „Pytanie o granice zyskowności”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.