Archiwum

Miliardy złotych na nadwykonania

Udostępnij:
– Koszt sfinansowania nadwykonań w latach 2022–2023 to 5 mld złotych – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski 16 stycznia odwiedził Wielkopolskę – w Szpitalu Powiatowym w Trzciance zorganizował konferencję prasową.

Nie bez powodu zorganizowano ją w tej placówce.

– W tym szpitalu, jak i w wielu innych w Polsce, w czasie pandemii COVID-19 opiekowano się pacjentami covidowymi, ale jednocześnie dbano o to, by ciągłość pozostałych świadczeń nie została przerwana – podkreślił minister, dodając, że „szpital w Trzciance jest przykładem jednostki, która w trudnych warunkach radzi sobie bardzo dobrze – od wielu lat odnotowuje dodatni wynik finansowy”.

– Wbrew narzekaniu dyrektorów z pojedynczych podmiotów to jednak zdecydowana większość radzi sobie dobrze w warunkach finansowych, jakie proponujemy razem z funduszem – mówił Niedzielski, podkreślając jednak, że „szpital skorzystał z wielu instrumentów, które zostały zaproponowane podmiotom medycznym, a które miały na celu poprawę sytuacji finansowej”.

– Między innymi z mechanizmu zapewniającego dodatkowe wsparcie finansowe tym szpitalom, które uzyskały wzrost budżetu mniejszy niż 16 proc. – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

– O wiele ważniejszy był jednak instrument dotyczący nadwykonań w ryczałcie – podkreślił minister, dodając, że „w tym roku zdecydowano się premiować szpitale, które zrealizowały więcej usług medycznych, niż przewiduje to ich kontrakt z płatnikiem”.

– Te placówki, które stawiały na odbudowę zdrowia pacjentów, otrzymały większe finansowanie. W skali kraju na nadwykonania w 2022 roku wydaliśmy 1 mld zł. Poza tym zwiększymy wysokość tegorocznych kontraktów – podniesiemy wyceny dla szpitali w tym roku o 4 mld zł – zapowiedział.

– Można powiedzieć, że koszt sfinansowania nadwykonań w latach 2022–2023 to w skali Polski 5 mld zł – podsumował minister Niedzielski.

Przeczytaj także: „Więcej za hospitalizacje”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.