Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mateusz Skwarczek/Agencja Gazeta

Mogą pojawić się warianty odporne na szczepienia

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 12.04.2021
 
 
– Jeśli tej pandemii nie powstrzymamy wystarczająco szybko, to może się okazać, że w pewnym momencie pojawią się warianty, które nie będą już hamowane przez szczepionki – ocenił wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze prof. Krzysztof Pyrć.
Prof. Pyrć w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił o szczepieniach przeciw COVID-19 – wskazywał, że „jeżeli będziemy je stosować, to podobnie jak w przypadku innych chorób zakaźnych, powinniśmy wrócić po pewnym czasie do normalnego funkcjonowania”. Dodał jednak, że „jeśli pandemii nie powstrzymamy wystarczająco szybko, to może się okazać, że w pewnym momencie pojawią się warianty, które już nie będą hamowane przez odporność wytworzoną w odpowiedzi na szczepionki”.

– Kwestią kluczową jest, kiedy te szczepienia się zakończą i kiedy ten problem zostanie na tyle „przytłumiony”, że ryzyko zmniejszy się prawie do zera. Jeśli wirusowi pozwolimy na to, żeby „szalał” bez żadnej kontroli przez następne miesiące, to można się spodziewać pojawienia wariantu, na którego szczepionka będzie na tyle mało skuteczna, że nastąpi konieczność stosowania zaktualizowanych preparatów – ocenił wirusolog, dodając, że „z wirusologicznego punktu widzenia jest możliwy całkowity powrót do życia sprzed pandemii”.

Przeczytaj także: „Lekcja z pandemii”, „Zamiast wyczekiwać końca, musimy szukać sposobów na życie z wirusem” i „Liczba zaszczepionych na mapie”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe