
Mózg jest priorytetem dla resortu zdrowia ►
Tagi: | Szczyt Zdrowia Mózgu, Marek Kos, choroby mózg, mózg, neurologia |
– Już niedługo 40 proc. społeczeństwa polskiego będzie miało problem ze schorzeniami neurologicznymi, głównie związanymi z ośrodkowym układem nerwowym – podkreślił wiceminister zdrowia Marek Kos w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” podczas konferencji Szczyt Zdrowia Mózgu, która odbyła się 14 lutego w Warszawie.
Wiceminister Marek Kos zaznaczył, że w resorcie zdrowia zdają sobie sprawę, że choroby mózgu to coraz większy problem populacyjny – dlatego od dłuższego czasu podejmują działania, które mają na celu zatrzymać nadchodzące tsunami chorób mózgu.
Wypowiedź wiceministra poniżej, pod wideo dalsza część tekstu.
W planie resortu zdrowia różne działania na rzecz mózgu
Wiceminister przypomniał, że już trzy lata temu powstała Rada do spraw Neurologii, spotykająca się i planująca przyszłość, która tak nieciekawie się rysuje.
– Planujemy różne działania związane z leczeniem udarów mózgowych. Od 1 lipca 2024 r. świadczenie gwarantowane to trombektomia mechaniczna. Jest możliwa do wykonywania i rozliczania z Narodowym Funduszem Zdrowia w tych jednostkach, w których jest taki potencjał – zaznaczył wiceminister.
Marek Kos mówił również, że największym wyzwaniem jest stworzenie takiego modelu komplekosowej opieki specjalistycznej nad chorymi po udarach mózgowych, który pozwoli zarówno na skuteczne leczenie, czy to metodą trombektomii mechanicznej, czy trombolizy, jak i dalsze leczenie neurologiczne, rehabilitację neurologiczną oraz dalszą opiekę w AOS, w neurologicznej, żeby to było kompleksowe, zaplanowane leczenie.
Przeczytaj także: „Przed nami nowa neurologia”.