NFZ wchodzi w stan zamrożenia i jest kierowany przez jedną osobę?

Udostępnij:
Rozmawialiśmy z osobą, która na co dzień współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jej zdaniem, ostatnie tygodnie w tej instytucji to stagnacja, a kierownictwo funduszu określiła jako "zarząd jednoosobowy". Z tym nie zgadza się rzecznik funduszu i wymienia, co ostatnio NFZ zrobił.
Wysoko postawiony informator na pytanie, co się dzieje w Narodowym Fundusz Zdrowia, odpowiedział, że... nie jest łatwo to określić. - Ma się wrażenie, że organizacja wchodzi w stan zamrożenia. To wynik zapowiedzi, że… za chwilę jej nie będzie. Taka perspektywa hamuje chęć działania i podejmowania inicjatywy – stwierdził. Przyznał również, że wydaje się, że instytucja czeka na likwidację.

Zdaniem osoby współpracującej z NFZ-em, bardzo trudno jest o wielu rzeczach rozmawiać z NFZ, bo cały proces decydowania zaczyna się w budynku przy ulicy Miodowej, a płatnik jedynie umywa ręce od podejmowania jednoznacznych decyzji. - Trudno jest na ulicy Grójeckiej uzyskać jakąkolwiek informację – stwierdził.

- Z kolei jeśli chodzi o kierownictwo NFZ to… w tym przypadku określenie osób zarządzających instytucją mianem „kierownictwa” to duże słowo. Nie ma zastępcy prezesa do spraw finansowych. Złożony jest wniosek o odwołanie do spraw mundurowych. A prezes do spraw medycznych jeszcze do ubiegłego tygodnia był na zwolnieniu. Można powiedzieć, że mamy zarząd jednoosobowy – powiedział.

Listę zarzutów przedstawiliśmy Sylwii Wądrzyk, pełniącej obowiązki rzecznika prasowego NFZ. Odniosła się do nich i wytłumaczyła płatnika.

- Konkurs na stanowisko zastępcy prezesa NFZ do spraw finansowych został ogłoszony 13 października. Po zakończeniu postępowania konkursowego zespół kwalifikacyjny przesłał rekomendację wyboru do ministerstwa zdrowia [do 16 grudnia - czyli w dzień publikacji - nowy prezes nie pracuje - przypomina redakcja]. A zastępca prezesa do spraw medycznych obecnie pełni swoją funkcję i realizuje ustawowe zadania, nadzorując prace merytorycznych departamentów [przez ostatnie pierwsze dwa tygodnie grudnia wiceprezes był poza NFZ-em - informuje redakcja] - przyznała Sylwia Wądrzyk.

- Narodowy Fundusz Zdrowia na bieżąco i skutecznie realizuje swoje ustawowe zadania. Aktualnie trwają intensywne prace związane z zabezpieczeniem świadczeń dla pacjentów na rok przyszły. NFZ jest instytucją odpowiedzialną za finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych, a w konsekwencji za zapewnienie pacjentom równego dostępu do tych świadczeń. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni prezes NFZ podpisał 10 zarządzeń dotyczących udzielania świadczeń, m.in.: w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, ratownictwo medyczne, leczenie szpitalne, chemioterapii. Ponadto Fundusz podejmuje również liczne działania na rzecz pacjentów. W ostatnich tygodniach przeprowadzono m.in. badanie poziomu zadowolenia pacjentów ze świadczeń zdrowotnych w oparciu o wyniki anonimowej ankiety. W pilotażowym badaniu wzięła udział liczna grupa pacjentów POZ. W najbliższym czasie zostaną opublikowane wyniki badania.

- Biorąc pod uwagę powyższe trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że „organizacja wchodzi w stan zamrożenia”. Zarówno centrala jak i oddziały wojewódzkie NFZ intensywnie pracują na rzecz pacjentów realizując swoje ustawowe zadania - skomentowała rzeczniczka.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.