Na co naprawdę szkodzą smartfony

Udostępnij:
- Nadużywanie smartfonów wśród studentów wiąże się z "problemowym" piciem alkoholu, niższymi ocenami, impulsywnością i większą liczbą partnerów seksualnych – wynika z badania naukowców z uniwersytetów w Cambridge, Minnesocie i Chicago.
Naukowcy z kilku prestiżowych ośrodków badawczych (m.in. Uniwersytetu Zachodniego Sydney w Australii, Uniwersytetu Harvarda w USA i Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii) wskazali, że osoby nadużywające smartfonów częściej borykały się także z nadużywaniem alkoholu w porównaniu do grupy kontrolnej. - Niektórzy eksperci sugerowali, że nadmierne granie w gry wideo, które niedawno zakwalifikowane zostało jako uzależnienie przez Światową Organizację Zdrowia, powinno zostać rozszerzone jako nadmierne "korzystanie z ekranów" – podaje PAP.

Korzystanie z internetu wpływa na funkcjonowanie poznawcze i społeczne człowieka. Może wywoływać znaczące i długotrwałe zmiany w mózgu.

- Częste przesiadywanie w sieci może wpływać na modyfikację procesów uwagi, pamięci, a także wzorca interakcji społecznych użytkowników – podaje TVP Info.

Co uznano za największe zagrożenie? Na przykład niekończący się strumień powiadomień i monitów wyskakujących na ekranie smarfona lub komputera zmusza do ciągłego utrzymywania podzielności uwagi, co w konsekwencji zmniejsza zdolność do dłuższej koncentracji na jednym zadaniu.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.