iStock

Najważniejsze branżowe wydarzenie tej jesieni

Udostępnij:
11 października rozpoczynają się połączone konferencje Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz Hospital & Healthcare Management. Od lat jest to doskonała okazja do dyskusji o systemie ochrony zdrowia oraz o osiągnięciach i wyzwaniach medycyny. Tak będzie i tym razem.
11 i 12 października to dwa dni wypełnione wiedzą i dyskusjami, w ich efekcie rekomendacjami i prognozami.

Do dyskusji systemowych zaproszono panelistów na co dzień analizujących polską rzeczywistość w ochronie zdrowia, a także praktyków wdrażających zmiany w systemie ochrony zdrowia. Będą z nami między innymi przedstawiciele administracji publicznej, nauki, dyrektorzy szpitali oraz menedżerowie firm farmaceutycznych.

Dzień pierwszy
11 października o godz. 8 o polityce zdrowotnej w Europie oraz wnioskach, jaką powinniśmy wyciągnąć z pandemii, będzie mówił prof. Martin McKee, dyrektor ds. badań Europejskiego Obserwatorium Polityki i Systemów Opieki Zdrowotnej. Jego wykład zainauguruje szóstą edycję kongresu Wizja Zdrowia.

Profesor Martin McKee jest redaktorem ważnego dokumentu „Drawing light from the pandemic: A new strategy for health and sustainable development” o stanie ochrony zdrowia w Europie po pandemii. Raport został opracowany przez Pan-European Comission on Health and Sustainable Development pod przewodnictwem Mario Montiego, byłego premiera Włoch i komisarza KE.

Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę, poprosił Mario Montiego o zwołanie komisji złożonej z najlepszych ekspertów z dziedzin polityki, finansów i nauk przyrodniczych w celu sformułowania zaleceń dotyczących tego, co należy zrobić, aby osiągnąć zdrowy i zrównoważony rozwój w regionie paneuropejskim.

Wnioski i badania przedstawiono w merytorycznym przeglądzie, sformułowanym pod kierownictwem prof. Martina McKee przy udziale najwybitniejszych naukowców. Eksperci przeanalizowali popełnione podczas pandemii błędy oraz sformułowali postulaty na przyszłość. Zwrócili uwagę zarówno na konsekwencje zdrowotne, jak i skutki dla systemów ochrony zdrowia.

Po wysłuchaniu wykładu uczestnicy wezmą udział w uroczystym otwarciu kongresu.

Oficjalnie dokonają tego prezes Polskiej Federacja Szpitali i przewodniczący Rady Programowej „Menedżera Zdrowia” Jarosław J. Fedorowski, prezes wydawnictwa Termedia i redaktor naczelny „Menedżera Zdrowia” Janusz Michalak i były przewodniczący Prezydium KZP PAN, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Zdrojewski.

Potem zaplanowane są dwie sesje inauguracyjne – rozpoczną się o godz. 8.40.

Do pierwszej – pod tytułem „Wizja zdrowia na lata 2022/2023” – zaproszeni zostali:
– Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta,
– Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego,
– Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków,
– Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia,
– Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia,
– Joanna Parkitna, dyrektor Wydziału Oceny Technologii Medycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji,
– Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych,
– Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

W trakcie drugiej – przygotowanej przez Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk – odbędzie się promocja projektu „Ocena wybranych elementów systemu zdrowia w Polsce na podstawie dowodów naukowych i dobrych praktyk innych krajów – Polskie Zdrowie 2.0”.

Moderatorami sesją będą przewodniczący Prezydium KZP PAN, kierownik Zakładu Epidemiologii Środowiskowej Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi Wojciech Hanke, były konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, członek korespondent PAN, były wiceprzewodniczący Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia Grzegorz Opolski i były przewodniczący Prezydium KZP PAN, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Zdrojewski.

Eksperci omówią projekt, którego celem było przygotowanie czternastu ekspertyz dotyczących wybranych aspektów systemu zdrowia w Polsce – w szczególności w zakresie zdrowia publicznego, jego powiązań z medycyną naprawczą, otoczeniem społecznym i gospodarką. Dotyczą one między innymi problemów systemowych, czyli makroekonomii, mechanizmów finansowania ochrony zdrowia, praw pacjenta, roli samorządów i polityki senioralnej, a także nowego paradygmatu zdrowia publicznego po pandemii i stylu życia Polaków, oraz medycyny naprawczej, a więc redukcji liczby hospitalizacji, innowacji, kadr medycznych, jakości i standardów w działaniu systemu.

Ekspertyzy w formie opracowań typu policy brief zostaną przedstawione jako zwięzłe opisy problemu i najważniejsze, zdaniem ich autorów, scenariusze potrzebnych zmian.

Ważną częścią pierwszej dnia konferencji są panel zorganizowany przez Pracodawców RP, sesje dotyczące szczepień przeciwko HPV w Polsce, Narodowej Strategii Onkologicznej, Planu dla Chorób Rzadkich, zaawansowanego raka trzonu macicy, kardiologii, profilaktyki chorób zakaźnych, priorytetów w polityce lekowej, w onkologii i onkohematologii, wprowadzenia standardu opieki skoordynowanej nad pacjentem nefrologicznym, autoimmunologicznych chorób skóry, leczeniu cukrzycy oraz projektu ustawy refundacyjnej. Zainteresowaniem na pewno będzie cieszyć się także Panel Zakaźników.

Dzień drugi
12 października konferencję rozpoczniemy wykładem inauguracyjnym wiceministra zdrowia Piotra Brombera. Start o godz. 8.30.

Następnie paneliści skupią się na sesji inaugurującej dzień drugi – „Szpital w trudnych czasach – co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Dyskusja rozpocznie się o godz. 9, a zakończy się o godz. 10.

Moderatorem panelu będzie prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław J. Fedorowski, a zaproszeni do dyskusji to:
– Leszek Stanisław Kliś, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie,
– Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci SPZOZ,
– Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia,
– Piotr Nowicki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu,
– Małgorzata Majer, prezes Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego, członek zarządu PFSz, była prezes STOMOZ,
– Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego,
– Dorota Ząbek, dyrektor zarządzający Radomskiego Centrum Onkologii.

Co poza tym?

Od godz. 10:10-12:20 przedstawimy i omówimy pierwsze odważne propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia zgłoszone do akcji „Zdrowy pomysł – ranking inicjatyw reformatorskich”. Moderatorem sesji będzie niezależny ekspert Adam Kozierkiewicz.

Wyjaśnimy – od lat w „Menedżerze Zdrowia” – w wydaniach drukowanych i w sieci – pojawiają się opinie, że politycy nie przedstawiają spójnych strategii dotyczących zdrowia, że wprowadzają chaos. W konsekwencji zamiast z usprawnianiem systemu ochrony zdrowia mamy do czynienia z marnowaniem czasu i energii. Wdrażane są zmiany, które okazują się błędne lub nieprzemyślane. Taka jest rzeczywistość. Zespół „Menedżera Zdrowia” postanowił pomóc decydentom i ogłosił konkurs pod tytułem „Zdrowy pomysł – ranking inicjatyw reformatorskich”.

Zebraliśmy – i zbieramy – najlepsze koncepcje reform polskiej ochrony zdrowia.

12 października przedstawimy pierwsze z nich.

Kto i o czym opowie?
– przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP, Wojskowy Instytut Medyczny, Piotr Dąbrowiecki z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, o pomyśle pod tytułem „E-recepta 2.0, czyli projekt optymalizacji opieki nad pacjentami z astmą”,
– ekspert Sieci Badawczej Łukasiewicz, z Poznańskiego Instytutu Technologicznego, Anna Gawrońska o koncepcji pod tytułem „Cyfrowy szpital, bezpieczny pacjent”,
– dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie Grzegorz Gielerak o systemie ochrony zdrowia na miarę potrzeb oraz współczesnych wyzwań i zagrożeń,
– kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum Jadwiga Nessler o kompleksowej opiece nad chorymi z niewydolnością serca,
– kierownik Kliniki Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Cezary Pakulski, z Instytutu Strategie 2050, o opiece zdrowotnej dla mieszkańców wsi i niewielkich miast, czyli propozycji Instytutu Strategie 2050,
– kierownik Katedry Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum Bogdan Solnica o standaryzacji informacji w diagnostyce laboratoryjnej, czyli projekcie Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.

W dyskusji weźmie udział także właściciel firmy JS Konsulting, były prezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ Jarosław Kozera.

Na co również warto zwrócić uwagę?

Drugiego dnia porozmawiamy o koncepcji bezpiecznych szpitali, szkoleniach kadawerowych dla kadry medycznej, rankingu programów MBA w ochronie zdrowia, dawstwie danych medycznych, reformie szpitalnictwa, o wsparciu psychicznym medyków, systemie no fault, a także przedstawimy raport o rynku robotyki chirurgicznej w Polsce.

Połączone konferencje wracają w tym roku do formuły stacjonarnej – odbędą się w hotelu Sheraton Grand Warsaw. Rejestracja na wydarzenia jest bezpłatna, a ich przebieg można będzie również śledzić online.

Relacje z paneli zamieścimy w „Menedżerze Zdrowia” i „Kurierze Medycznym”.

Przeczytaj także: „Ekspercka wizja zdrowia”, „Europejski system ochrony zdrowia po pandemii – wykład prof. Martina McKee podczas VI Wizji Zdrowia”, „Dwa dni pełne wiedzy, dyskusji, rekomendacji i prognoz” i „Prof. Tomasz Zdrojewski zapowiada sesję inauguracyjną Wizji Zdrowia”.

Więcej o konferencji na stronie: www.termedia.pl/Wizja-Zdrowia.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.