Archiwum

Narodowa Strategia Onkologiczna – sprawozdanie ►

Udostępnij:
– Na Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020–2030 przeznaczyliśmy 5,1 mld zł. W 2020 r. wydano 250 mln zł, w 2021 – 504 mln zł, w latach 2022 i 2023 będzie to po 450 mln zł, a w kolejnych – po 500 mln zł na każdy rok – wyliczał podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Członkowie sejmowej Komisji Zdrowia 20 lipca zajęli się rozpatrzeniem rządowego dokumentu „Narodowa Strategia Onkologiczna – sprawozdanie za 2021 rok”.

Posiedzenie rozpoczął wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który przypomniał, że „głównym celem Narodowej Strategii Onkologicznej jest zwiększenie odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia leczenia onkologicznego oraz zmniejszenie zachorowalności na choroby nowotworowe”.

– Na Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020–2030 przeznaczyliśmy 5,1 mld zł. W 2020 r. wydano 250 mln zł, w 2021 – 504 mln zł, w latach 2022 i 2023 będzie to po 450 mln zł, a w kolejnych – po 500 mln zł na każdy rok – wyliczał podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Co konkretnie udało się zrobić?

Wiceminister zdrowia poinformował między innymi, że „resort rozpoczął program badań przesiewowych dla osób pochodzących z rodzin tzw. wysokiego ryzyka, czyli takich, u których z powodu uwarunkowań dziedzicznych ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jest zdecydowanie większe”. – Wydaliśmy 28 mln zł, obejmując opieką prawie 27 tys. pacjentów – mówił.

Kraska powiedział też, że „po drugie – trwa program badań przesiewowych raka jelita grubego”. – Wykonaliśmy już prawie 96 tys. kolonoskopii za kwotę 59 mln zł – zaznaczył, dodając, że „po trzecie – zaczęto także pilotaże badań profilaktycznych raka szyjki macicy i raka płuca”.

Było też o refundacji.

– W ramach Narodowej Strategii Onkologicznej refundacją objęto 68 innowacyjnych terapii, w tym 32 terapie dotyczące nowotworów hematologicznych, nowotworów układu oddechowego, nowotworów ginekologicznych oraz nowotworów skóry, a także zakupiono sprzęt do diagnostyki i leczenia nowotworów za 280 mln zł – w tym 19 akceleratorów, 10 aparatów HDR dla zakładów radioterapii, 75 mammografów cyfrowych oraz sprzęt do rehabilitacji onkologicznej – wymieniał Kraska.

Jakie są plany?

Wiceminister zapowiedział, że „w planach jest rozpoczęcie od 1 stycznia 2023 r. w całej Polsce pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, który działa już w województwach dolnośląskim, świętokrzyskim, podlaskim i pomorskim. Sieć wprowadza skoordynowaną, kompleksową opiekę dla pacjentów – wyjaśnił Waldemar Kraska, podkreślając, że „głównym założeniem NSO jest, aby pacjenci, obojętnie gdzie mieszkają, mieli dostępność do leczenia onkologicznego na takim samym, bardzo dobrym poziomie”.

Co poza tym?

Posiedzenie w całości do obejrzenia poniżej.Transmisji nie można obejrzeć na niektórych telefonach komórkowych.

Przeczytaj także: „5,1 mld zł na Narodową Strategię Onkologiczną – ile i na co dokładnie?”, „Miliardy na onkologię” i „570 uwag do projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.