123RF

Nie otwieraj SMS-a od nadawcy „Kwarantanna”

Udostępnij:
Każdy słyszał o kwarantannie i każdy wie, że w jej „przydzielaniu” panują chaos i niekonsekwencja. U jednych policjant trzy razy dziennie stoi pod oknem, inni swobodnie paradują po ulicach, bo inspektorat nie zauważył zgłoszenia o ich kontakcie z zakażonym. Każdy słyszał… Oszust też, i to wykorzystuje.
Polacy zaczęli lawinowo otrzymywać SMS-y od tajemniczej „Kwarantanny”. W treści znajduje się informacja o skierowaniu na 10-dniową kwarantannę, spowodowaną zakażeniem (w domyśle chodzi o koronawirusa) w najbliższym otoczeniu adresata.

Na końcu informacji od „Kwarantanny” znajduje się link, pod którym rzekomo można znaleźć więcej informacji. Obywatel klika podany adres i instaluje proponowaną aplikację. Oszust ma już dostęp do naszych danych i pieniędzy...

W trakcie instalowania aplikacji lekko spanikowany człowiek rozważa:
1. Kto go tak urządził?
2. Czy ktoś z rodziny nie jest poważnie chory?
3. Dlaczego w pracy tak serdecznie witał się z zakatarzonymi?
4. Czy przepadnie mu koncert przełożony rok temu z powodu lockdownu?
5. Żona pracuje zdalnie, no to on zwariuje... (niepotrzebne skreślić).

Szybko jednak reaguje na „Kwarantannę”, uważając, że jest to na pewno oficjalne źródło. Tymczasem jest to kolejny covidowy przekręt.

Główny Inspektorat Sanitarny, który raczej nie używa pseudonimu Kwarantanna, zareagował szybko. – Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – przestrzega na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń głównego inspektora sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

– Główny inspektor sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy „Kwarantanna”, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu – rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki informuje PAP w komunikacie. Przed fałszywymi SMS-ami GIS ostrzega również na Twitterze, podkreślając, że jest to próba wyłudzenia danych osobowych. – Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – przestrzegają urzędnicy, a także regionalne inspektoraty, m.in. wielkopolski.

Jest to kolejny wariant covidowych przekrętów. Skierowany on jest do większości obywateli, którzy bez zbędnych pytań poddadzą się kwarantannie. W przyszłości jednak, nawet jeśli teraz nie dali się oszukać, mogą machnąć ręką na oficjalne ostrzeżenie...

Przeczytaj także: Oszustwa „na loterię” i „na antycovidowe garnki” oraz Przekręt „na COVID”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.