Wyślij
Udostępnij:
 
 
Niemcy: chory na stwardnienie rozsiane może uprawiać konopie
Źródło: TK, Rzeczpospolita
Redaktor: Tomasz Kotliński |Data: 07.04.2016
 
 
Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku 6 kwietnia 2016 po raz pierwszy zezwolił pacjentowi na uprawę konopi indyjskich w domu. Czy ten precedens prawny otwiera drogę innym chorym?
Chorzy używający w celach leczniczych wyciągu z marihuany jako lekarstwa do tej pory kupowali je w aptece. Opisywany przypadek dotyczy 52-letniego mężczyzny z Mannheim, który choruje ponad 30 lat na stwardnienie rozsiane. Haszyszu używa jako środka łagodzącego dolegliwość chorobowe. Przed sądem starał się uzyskać zgodę na legalizację domowej uprawy marihuany.

Obecnie w Niemczech haszysz jako lekarstwo stosuje ponad 600 pacjentów. Lek na bazie haszyszu kupują w aptece, jednak kasy chorych nie zwracają kosztów zakupu, a Federalny Instytut Lekarstw i Wyrobów Medycznych (BfArM) zabraniał im domowej uprawy konopi.

Sąd wydał decyzję, która zobligowała BfArM do "wydania powodowi zezwolenia na uprawę i zbiór konopi oraz na zastosowanie ich do celów terapeutycznych" – czytamy na stronie rp.pl

Zdaniem sędziów, haszysz sprawdza się doskonale jako środek leczniczy, zwalczający objawy spastycznego paraliżu, zaburzeń mowy oraz stanów depresji. W sentencji wyroku napisano, że chory nie posiada innego skutecznego lekarstwa. Co więcej, wskazano, że nie ma wystarczających środków finansowych na zakup haszyszu w aptece.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe