Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Niesprawiedliwość podatkowa ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 10.06.2021
 
 
– Zapowiedziane zmiany nie mają nic wspólnego ze sprawiedliwością, chyba że tą w rozumieniu polityków, prowadzącą do jeszcze większej niesprawiedliwości podatkowej, potrzebnej do realizowania populistycznych haseł wyborczych, a nie tworzenia uczciwego systemu podatkowego – mówi prof. Adam Mariański, partner w Mariański Group Kancelarii Prawno-Podatkowej, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”, analizując Polski Ład.
Premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając Polski Ład, zapowiedział „służbę zdrowia opartą na nowych źródłach finansowania, na liniowej składce zdrowotnej, z której pieniądze wpłyną do Narodowego Funduszu Zdrowia”.

Czy to zwiększy finansowanie ochrony zdrowia? I jak to wpłynie na pracę lekarzy?

„Menedżer Zdrowia” pyta o to prof. Adama Mariańskiego, partnera w Mariański Group Kancelarii Prawno-Podatkowej.

– Proponowane zmiany utrwalają, a w niektórych sytuacjach powiększają niesprawiedliwe opodatkowanie takich samych dochodów w zależności od źródła przychodów. Najwyżej opodatkowane dochody z własnej pracy, te uzyskane dzięki działalności gospodarczej, będą jeszcze mocniej obciążone daninami publicznoprawnymi – zwraca uwagę prof. Mariański.

Co to spowoduje?

– Prawdopodobnie jesienią lekarze rozpoczną poszukiwanie optymalnych dla siebie form prowadzenia działalności. Nowe rozwiązania mogą być korzystniejsze dla przedsiębiorców, ale w konsekwencji spowodują, że wpływy do NFZ nie zwiększą się, a wręcz mogą się zmniejszyć – twierdzi prof. Mariański i ocenia, że „zapowiedziane zmiany nie mają nic wspólnego ze sprawiedliwością podatkową”. – Chyba że tą w rozumieniu polityków, prowadzącą do jeszcze większej niesprawiedliwości podatkowej, potrzebnej do realizowania populistycznych haseł wyborczych, a nie tworzenia uczciwego systemu podatkowego – podsumowuje prof. Adam Mariański.Przeczytaj także: „Rządzący boją się wyższej składki zdrowotnej”, „O demobilizacji specjalistów i nie tylko”, „Nierealne 7 proc. PKB na zdrowie”, „Jędrzejczyk o zdrowotnej części Polskiego Ładu” i „Janusz Piechociński o składce zdrowotnej”.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Polski Ład.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe