Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Nowa minister aktywnym członkiem sejmowej Komisji Zdrowia?

Udostępnij:
Premier postanowił, że nowym ministrem zdrowia będzie lekarka i posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Sójka – ogłaszając swoją decyzję, mówił, że „zna służbę zdrowia od podszewki, jest aktywnym członkiem sejmowej Komisji Zdrowia”. Czy rzeczywiście? Przypominamy ranking opublikowany w „Menedżerze Zdrowia”.
– W trakcie porannej rozmowy z panem Adamem Niedzielskim podjąłem decyzję o przyjęciu jego rezygnacji z funkcji ministra. Uznałem, że kontynuowane procesu naprawy służby zdrowia musi łączyć się ze zmianą na stanowisku ministra. Postanowiłem też zaproponować to stanowisko pani poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzynie Sójce – ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej 8 sierpnia, dodając, że „ta zna służbę zdrowia od podszewki – jest aktywnym członkiem sejmowej Komisji Zdrowia”.

Czy tak jest?

Nie do końca.

W tekście „Menedżera Zdrowia” pod tytułem „Posłowie listy piszą – ranking najaktywniejszych” opublikowanym w czerwcu tego roku informowaliśmy, którzy członkowie sejmowej Komisji Zdrowia napisali w 2022 r. najwięcej listów do ministra zdrowia, byli najbardziej dociekliwi i najwięcej razy interweniowali w sprawach zdrowotnych.

Przeanalizowaliśmy działalność 40 posłów zasiadających przez cały 2022 r. w sejmowej Komisji Zdrowia. Łącznie w 2022 r. wystosowali oni do ministra zdrowia 680 interpelacji i 12 zapytań.

Czy to dużo?

Średnia liczba interpelacji to 17.

Nowa minister zdrowia zajęła 21. miejsce, z pięcioma interpelacjami. To szósty wynik wśród posłów PiS.

Czego dotyczyły?
– SMS-owego systemu informowania honorowych dawców krwi o wykorzystaniu oddanej krwi,
– stanu przygotowań rejestru chorych na hemofilię,
– refundacji terapii lekowej dla chorych na nocną napadową hemoglobinurię,
– refundacji leku na amyloidozę,
– rozliczania warunków hospitalizacji w grupach – choroby zapalne jelit.

Zapytań nie było w ogóle.

Pierwsza piątka najbardziej dociekliwych posłów to Krystyna Skowrońska, Marek Rutka, Monika Wielichowska, Marek Hok i Riad Haidar.

Dla porównania – Krystyna Skowrońska z Koalicji Obywatelskiej interpelowała aż 115 razy.

Drugie miejsce zajął Marek Rutka z Lewicy – wystosował 69 interpelacji.

Monika Wielichowska i Marek Hok z Koalicji Obywatelskiej uplasowali się na trzecim miejscu – wystosowali 62 interpelacje i jedno zapytanie.

Piąte miejsce zajął Riad Haidar z KO – interpelował 59 razy, dwa razy pytał.

Zmarł 25 maja 2023 r.

Publikujemy część zestawienia.Więcej o aktywności poselskiej w: „Posłowie listy piszą – ranking najaktywniejszych”.

O nowej minister
Katarzyna Sójka to lekarka, specjalista chorób wewnętrznych. Ma 37 lat. W 2011 r. ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 2019 r. uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych. Pracuje w szpitalach w Ostrowie Wielkopolskim i Kępnie oraz w przychodniach w Mikstacie i Ostrzeszowie. Jest też inżynierem leśnictwa – w 2013 r. ukończyła Wydział Leśny na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Sójka w wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskała mandat posłanki – startowała z dziesiątej pozycji na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kalisko-leszczyńskim. Zagłosowało na nią 15 860 osób.

Od 2019 r. jest członkiem sejmowej Komisji Zdrowia, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Sójka to mama trojga dzieci i mieszkanka powiatu ostrzeszowskiego.

Przeczytaj także: „Minister zdrowia odwołany”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.