Materiały prasowe

Nowy rezonans w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu

Udostępnij:
Zaawansowana diagnostyka obrazowa jest dostępniejsza dla mieszkańców Wielkopolski. W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – jednym z największych neonatologicznych ośrodków referencyjnych w Polsce – zainstalowano najnowocześniejszy rezonans magnetyczny firmy Siemens Healthineers.
– Przyjmujemy około 7 tys. porodów w ciągu roku. Jesteśmy największym monoprofilowym szpitalem w Polsce. Dzięki zastosowaniu rezonansu magnetycznego będziemy mogli połączyć ultrasonograficzną diagnostykę przedporodową, czyli tzw. diagnostykę prenatalną, z metodą rezonansu magnetycznego dla podwyższenia zarówno jakości diagnostycznej, jak i jakości proponowanej w przyszłości terapii dziecka – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak, dyrektor szpitala.

MAGNETOM Sola z technologią BioMatrix
Zainstalowany w poznańskim szpitalu rezonans magnetyczny firmy Siemens Healthineers zapewnia szybkie i precyzyjne wykonanie badań wymagających bramkowania oddechowego, a dzięki m.in. pakietowi cichych sekwencji, wykorzystaniu szybkich technik obrazowania i 70-centrowemu otworowi gantry jest przystosowany do badania dzieci i osób doświadczonych klaustrofobią. To pierwszy na świecie aparat z technologią BioMatrix umożliwiającą technikowi szybkie ustawienie optymalnych, spersonalizowanych parametrów aparatu dla każdego pacjenta, co pozwala znacznie skrócić czas przygotowania do badania.

– Najnowszy, 1,5-teslowy aparat rezonansu magnetycznego z najnowocześniejszą funkcją BioMatrix zapewnia precyzyjne badanie oraz redukcję artefaktów. Na system BioMatrix składają się interfejsy, które pomagają w ułożeniu, w przygotowaniu i pozycjonowaniu pacjenta do badania i umożliwiają skrócenie czasu przygotowania pacjenta do badania nawet o 30 proc. – wyjaśnia dr n. med. Anna Ignyś-O’Byrne, kierownik pracowni rezonansu.

Nowoczesna pracownia
– Celem otwarcia pracowni rezonansu magnetycznego w tym szpitalu jest zapewnienie dokładnej, precyzyjnej i kompleksowej diagnostyki dla pacjentek położniczych, pacjentek ginekologicznych oraz dla noworodków, głównie wcześniaków. Jednakże zapraszamy również pacjentów ambulatoryjnych, którzy diagnozują się z innych przyczyn – opisuje dr n. med. Anna Ignyś-O’Byrne.

Poza dostępem do najnowocześniejszej aparatury medycznej szpital zapewnia również najwyższy poziom opieki. – Mamy wspaniały zespół, który każdego pacjenta traktuje indywidualnie. Dzięki współpracy z anestezjologami mamy bardzo dobrze wyposażony gabinet zabiegowy z nowoczesną aparaturą do znieczulania, nie tylko osób dorosłych, ale również noworodków – podkreśla.

Kompleksowa diagnostyka i terapia
– Dzięki otwarciu nowoczesnej pracowni rezonansu magnetycznego będziemy mogli pomóc wielu Polkom. Nie tylko z najbliższej okolicy, czyli Wielkopolski, ale również z całej Polski. Zależy nam na tym, aby zarówno w neonatologii, jak i położnictwie i ginekologii diagnostyka rezonansu magnetycznego stała się stałym elementem diagnostycznym, zarówno na etapie terapii, jak i kontroli leczenia – podkreśla prof. Maciej Wilczak.

W szpitalu działa również Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej zapewniające pacjentkom możliwość operacyjnego leczenia schorzeń ginekologicznych przy wykorzystaniu nowoczesnych, małoinwazyjnych technik operacyjnych w ramach zindywidualizowanych planów leczenia. W centrum wykonuje się m.in. operacje w zaburzeniach statyki narządów płciowych i nietrzymaniu moczu, miomektomię i laparoskopię diagnostyczną – diagnostykę niepłodności.

Wymagająca realizacja
Instalacja rezonansu magnetycznego była dużym przedsięwzięciem realizacyjnym. Na potrzeby pracowni zaadaptowano pomieszczenia piwniczne szpitala.

– Było to o tyle wymagające, że budynek szpitala, którego początki sięgają 1901 roku, jest obiektem zabytkowym i wszelkie prace – oprócz pozwolenia na budowę – wymagały zgody od miejskiego konserwatora zabytków. Ponadto w pomieszczeniu potrzebne było specjalne wyciszenie, ponieważ nad pracownią znajduje się aula wykładowa. W tym celu zainstalowano specjalne wygłuszenia stropów i pomieszczeń – wyjaśnia Piotr Wiatr, dyrektor działu zarządzania projektami Siemens Healthineers.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.