Obrót marihuaną medyczną poza systemem VAT

Udostępnij:
W Polsce posiadanie marihuany jest karalne. Dotyczy to także marihuany medycznej. Jednak jej obrót jest prowadzony w celach leczniczych, ponieważ po uzyskaniu pozwolenia można importować dany lek. Jednak obrót odbywa się poza systemem podatku VAT.
Zgodnie bowiem z art. 6 pkt 2 ustawy o VAT jej przepisów nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Także dochody ze sprzedaży marihuany z tej samej przyczyny nie są opodatkowane podatkami dochodowymi. W związku z tym obrót leczniczą marihuaną pozostaje w szarej strefie - podaje Rzeczpospolita.

Czy marihuana lecznicza może zostać zwolniona z VAT?

Trudno będzie przyjąć, że lecznicza marihuana spełnia określone cele terapeutyczne w sytuacji, gdy nie jest ona produktem leczniczym, a nawet jest zakazana. Należy zatem przyjąć, że do momentu zalegalizowania marihuany leczniczej (i co za tym idzie, wprowadzenia jej na listę produktów leczniczych) usługi lecznicze świadczone przy jej użyciu nie będą zwolnione z VAT - tłumaczy gazeta.

Także badania kliniczne, niezależnie od ich rezultatu, nie podlegają zwolnieniu z VAT. Ten niekorzystny dla podatników pogląd ukształtował się po wyroku NSA z 20 czerwca 2012 r. (I FSK 406/12). W orzeczeniu tym sąd wskazał, że zasadniczym celem badań klinicznych nie jest sprawowanie opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Badania kliniczne w istocie stanowią ostatni etap wdrożenia produktów leczniczych do obrotu.

- W związku z tym badania nad leczniczą marihuaną, choć mogą prowadzić do poprawy zdrowia pacjentów uczestniczących w eksperymencie, nie podlegają zwolnieniu z VAT. Nie ma przy tym znaczenia, czy mamy do czynienia z eksperymentem medycznym czy leczniczym. W tym drugim przypadku nie powinno jednak ulegać wątpliwości, że głównym celem takiego eksperymentu musi być korzyść dla zdrowia konkretnego pacjenta. Tego rodzaju badania, np. z użyciem leczniczej marihuany, w założeniu służą poprawie zdrowia. W tym przypadku spełniona jest zatem przesłanka przedmiotowa. Stąd też w naszej opinii w niektórych wypadkach, w szczególności gdy głównym celem jest poprawa zdrowia pacjenta, powinno być możliwe skorzystanie ze zwolnienia z VAT - piszą Aneta Nowak-Piechota, doradca podatkowy w kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group oraz Artur Tim, asystent doradcy podatkowego w kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group.

Przeczytaj również teksty pod tytułem: "Piotr Liroy-Marzec: - Jestem przekonany, że ustawa o marihuanie leczniczej "przejdzie"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.