iStock

Opieka geriatryczna w Polsce praktycznie nie istnieje

Udostępnij:
Na 9,7 miliona osób starszych przypada ok. 500 lekarzy i 900 łóżek na oddziałach geriatrycznych – czytamy w interpelacji poselskiej w sprawie poprawy jakości opieki geriatrycznej w Polsce. Odnosi się do niej wiceminister Waldemar Kraska.
Pytanie posłanki Barbary Dolniak
– Opieka geriatryczna w Polsce praktycznie nie istnieje – zaczyna swoją interpelację posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Dolniak. Wylicza, że „na 9,7 miliona osób starszych przypada ok. 500 lekarzy i 900 łóżek na oddziałach geriatrycznych”, i zadaje Ministerstwu Zdrowia dwa pytania:
– jakie konkretne rozwiązania planuje wdrożyć ministerstwo, aby zagwarantować osobom starszym odpowiednią opiekę,
– czy i w jakim dokładnie terminie resort planuje zwiększyć liczbę lekarzy i liczbę łóżek na oddziałach geriatrycznych w szpitalach.

Odpowiedź wiceministra Waldemara Kraski
Na interpelację posłanki KO odpowiada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Przedstawiciel resortu podkreśla, że „ministerstwo podejmuje działania mające na celu zapewnienie na rynku pracy optymalnej liczby lekarzy specjalistów, w tym również lekarzy specjalistów w dziedzinie geriatrii”. Informuje też, jak zmieniała się w ostatnich pięciu latach liczba lekarzy posiadających specjalizację z geriatrii:
– 31 grudnia 2017 r. wszystkich geriatrów było 427, a wykonujących zawód 417,
– 31 grudnia 2018 r. – 447 i 436,
– 31 grudnia 2019 r. – 486 i 477,
– 31 grudnia 2020 r. – 521 i 509,
– 31 grudnia 2021 r. – 548 i 534.

Kraska zapowiada jednocześnie, że „do 2029 r. planowane jest zwiększenie liczby łóżek geriatrycznych w szpitalach o 1 tys. – w wyniku przekształcenia istniejących łóżek szpitalnych oraz w ramach nowo tworzonych miejsc opieki geriatrycznej”. Pierwszy nabór projektów w zakresie przekształcania istniejących łóżek szpitalnych w łóżka geriatryczne planowany jest w 2023 r. Wiceminister podkreśla również, że z funduszy europejskich – czyli Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) – współfinansowany jest projekt pod nazwą „Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju” (realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego – CMKP).

– Ma on na celu zwiększenie kwalifikacji zawodowych lekarzy poprzez wsparcie procesu kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia epidemiologiczno-demograficznego kraju – między innymi szeroko rozumianej geriatrii, to jest geriatrii, reumatologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz rehabilitacji medycznej. Dzięki zapewnieniu odpowiedniej liczby kursów specjalizacyjnych oraz innych form wsparcia – staże, konferencje – dla specjalizujących się lekarzy powinno nastąpić zwiększenie liczby specjalistów w wymienionych dziedzinach – przekonuje Kraska.

Wiceminister przypomina także, że „geriatria jest zaliczana do tzw. dziedzin priorytetowych, co skutkuje przyznaniem wyższego wynagrodzenia zasadniczego lekarzom w trybie specjalizacji rezydenckim, a także przyznawaniem większej liczby miejsc szkoleniowych rezydenckich w stosunku do pozostałych dziedzin”. – Na zwiększenie liczby specjalistów wpływ mają również inne działania ministerstwa, między innymi zwiększenie limitów przyjęć na kierunek lekarski, wprowadzenie regulacji, które przewidują wsparcie ze środków budżetu państwa osób podejmujących i odbywających odpłatne studia na kierunku lekarskim oraz wprowadzenie zmian w procesie naboru na szkolenie specjalizacyjne, dzięki którym większa liczba miejsc szkoleniowych zostanie wykorzystana – wyjaśnia.

– Resort rozpoczyna działania związane z opieką geriatryczną, w tym finansuje lub dofinansowuje realizację inwestycji budowlanych i zakupowych mających na nią bezpośredni albo pośredni wpływ, a także realizuje programy, takie jak „Profilaktyka 40 Plus” oraz „Dostępność Plus dla Zdrowia”, z których korzystać mogą również seniorzy – dodaje Kraska, podkreślając, że Ministerstwo Zdrowia opracowało także projekt „Strategii deinstytucjonalizacji opieki zdrowotnej nad osobami starszymi w Polsce”.

– Celem nadrzędnym strategii, w części poświęconej osobom starszym, jest poprawa zdrowia i jakości życia związanej ze zdrowiem u osób starszych i ich opiekunów oraz wsparcie w utrzymaniu niezależności osób starszych umożliwiającej im jak najdłuższe funkcjonowanie w środowisku lokalnym. Wyodrębnione w strategii obszary obejmują przede wszystkim rozwój i zwiększenie dostępności dziennych i domowych form opieki zdrowotnej przeznaczonych dla pacjentów w starszym wieku wymagających takiego wsparcia oraz zapewnienie wielokierunkowych form wsparcia dla opiekunów nieformalnych osób starszych – podsumowuje.

Szczegóły interpelacji i odpowiedzi dostępne są na stronie internetowej: www.sejm.gov.pl/Sejm9/interpelacja31494.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.