Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pietrusiewicz do Szydło: 70 tysięcy osób chce przywrócenia standardów opieki okołoporodowej

Źródło: KL, Polska Agencja Prasowa
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 11.01.2017
 
 
Przedstawicielki Fundacji Rodzić po Ludzku złożyły w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję, w której apelują do premier Beaty Szydło o przywrócenie standardów opieki okołoporodowej. - Nie uspokajają nas zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia. Na rzeczywistość wpływ mają obowiązujące akty prawne, a nie deklaracje i zapowiedzi – piszą.
- Apelujemy do pani premier o przywrócenie poprzedniego brzmienia artykułu 22 ustawy ustawy o działalności leczniczej i przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej jako standardu medycznego. Standardy Opieki Okołoporodowej to dobry dokument, który przyznaje kobiecie określone prawa i pozwala witać dzieci w godnych warunkach, pod troskliwą i uważną opieką ze strony personelu - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku. Pietrusiewicz wspólnie z kilkuosobową delegacją złożyła petycję pod która - jak podała - zebrano ponad 70 tysięcy podpisów. Zdaniem Pietrusiewicz, zmiana przepisów może zatrzymać pozytywne trendy w opiece okołoporodowej.

- Nie uspokajają nas zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia. Na rzeczywistość wpływ mają obowiązujące akty prawne, a nie deklaracje i zapowiedzi. Jeśli w przyszłości procedury medyczne będą regulowane tylko i wyłącznie przez rekomendacje, to będzie to miękkie prawo - nie posiadające mocy wiążącej - podkreśliła prezes fundacji.

W złożonej we wtorek petycji do premier Fundacja wskazała, że choć nie we wszystkich szpitalach położniczych standardy były w pełni przestrzegane, niemniej, z roku na rok, sytuacja w opiece okołoporodowej poprawiała się.

- Obawiamy się, że likwidacja standardów spowoduje pogorszenie, i tak niezbyt dobrej sytuacji kobiet na porodówkach. Brak powszechnie obowiązującego prawa cofnie nas do czasów, kiedy zasady postępowania w szpitalu stanowione były przez pracujący w nim personel, a kobieta traktowana była w sposób nieludzki i przedmiotowy - napisano w petycji.

Przeczytaj też: "Czy standardy opieki okołoporodowej nadal obowiązują? Zawalski odpowiada"
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.