Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pilotaż centrów zdrowia psychicznego: 4 złote więcej na mieszkańca

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji, Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 06.08.2019
 
 
Tagi: psychiatria
Do piątku (9 sierpnia) lecznice mogą zgłaszać się do pilotażu centrów zdrowia psychicznego. - Po roku od rozpoczęcia ich liczba zwiększy się o kolejnych kilkanaście, to zagwarantuje szybszy dostęp do opieki psychiatrycznej mieszkańcom kolejnych powiatów - wynika z opublikowanego projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Ma być też więcej pieniędzy.
- Przez ostatni rok założenia trzystopniowej opieki, będącej bliżej miejsca zamieszkania pacjenta, realizowało 27 ośrodków w 14 województwach. Najmniejszy w Grajewie na Podlasiu obejmuje 50 tys. mieszkańców, największy na warszawskim Mokotowie 200 tys. Na każdego z nich NFZ płacił zryczałtowaną stawkę 75 zł, ale zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego, opublikowanym na początku sierpnia 2019 r., będzie płacił 79 zł - informuje "Rzeczpospolita" i cytuje Marka Balickiego, psychiatrę, dyrektora Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i pełnomocnika ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii: - Wynika to ze wzrostu nakładów na opiekę zdrowotną.

Jeśli chcesz ściągnąć projekt, kliknij w: "Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego".

Balicki o psychiatrii, kłopotach z Narodowym Funduszem Zdrowia i zrozumieniu z Ministerstwem Zdrowia
Balicki w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" odpowiedział, na jakie problemy natrafiono podczas pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego. Wywiad przeprowadziliśmy w kwietniu 2019 r.

- Pojawiły się kłopoty sprawozdawcze, a także rozliczeniowe związane z migracją pacjentów, które – mówiąc eufemistycznie – są skutkiem tego, że pilotaż nie znalazł, jak się wydaje, sympatyków w NFZ. Nie ma tam entuzjazmu lub chociażby życzliwej neutralności. Chcielibyśmy zmagać się z rzeczywistymi problemami, a nie z NFZ – instytucją, która w końcu odpowiada za to, żebyśmy mieli jak najlepszą opiekę zdrowotną - odpowiedział Marek Balicki.

- Oficjalnie wszyscy przyznają, że pilotaż to słuszna inicjatywa, ale działania nie zawsze to potwierdzają - dodał i przyznał: - Zwykle narzeka się na Ministerstwo Zdrowia, ale w tym przypadku jest oczywiste, że bez resortu pilotażu by nie było. Czy jest entuzjazm ze strony Ministerstwa Zdrowia? Można tak powiedzieć. Jest rozumienie problemu i chęć wprowadzenia zmian. W sprawę jest zaangażowany wiceminister Zbigniew Król.

Przeczytaj także: "Wirtualna rzeczywistość i możliwości jej zastosowania w psychiatrii', "Balicki o swoim nowym stanowisku", "Punktologia stosowana" i "Coraz więcej dzieci podejmuje próby samobójcze".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe