Wyślij
Udostępnij:
 
 
TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych

Piotr Daniluk: Szkolimy, aby porody były bezpieczne

Autor: Krystian Lurka |Data: 18.06.2019
 
 
– Czym jest "Bezpieczny Poród"? To program kształcenia przeznaczony dla lekarzy, położnych, pielęgniarek oraz pracowników szpitali. Wszystko po to, by zminimalizować ewentualne ryzyko lub powikłania związane z porodem i opieką okołoporodową - wyjaśnia Piotr Daniluk, dyrektor ds. medycznych z TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".
"Menedżer Zdrowia" w lutym tego roku poinformował, że TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Polskim Towarzystwem Ginekologów i Położników rozpoczął cykl bezpłatnych szkoleń "Bezpieczny Poród" dla personelu medycznego szpitali będących członkami TUW PZUW. Proszę o podsumowanie pierwszych miesięcy funkcjonowania programu, przypomnienie, czym jest "Bezpieczny Poród" i dlaczego rozpoczęto program.
- Przeszkoliliśmy kilkunastu lekarzy z kilku szpitali, które ubezpieczamy. Warsztaty odbyły się w Centrum Symulacji Położniczych w Warszawie, a szkolący się przećwiczyli zabiegi położnicze w sytuacji porodu powikłanego i postępowanie w sytuacji zagrożenia życia matki. Jakie? Dystocja barkowa, resuscytacja noworodka, krwotok porodowy, poród miednicowy, rzucawka i poród zabiegowy. Szkolenie to dla lekarzy chrzest bojowy – po nim specjalista czuje się pewnie, wie, jak działać w danej sytuacji, nie boi się podejmować decyzji. Czym jest "Bezpieczny Poród"? To program kształcenia przeznaczony dla lekarzy, położnych, pielęgniarek oraz pracowników szpitali. Wszystko po to, by zminimalizować ewentualne ryzyko lub powikłania związane z porodem i opieką okołoporodową. „Bezpieczny poród” to projekt realizowany na podstawie know-how Uniwersytetu McGill w Montrealu w zakresie ćwiczeń na symulatorach porodu, na zasadach porównywalnych ze szkoleniami na symulatorach stosowanych w lotnictwie. Szkolenia na fantomach gwarantują prawidłowe postępowanie zarówno przy porodach, które przebiegają prawidłowo, jak i tych z komplikacjami.

Jak przebiega samo szkolenie?
- Trwa osiem godzin, organizowane jest w soboty. Składa się z części teoretycznej, w formie seminarium na temat przebiegu porodu i możliwych powikłań, oraz części ćwiczeniowej z użyciem zaawansowanych fantomów porodowych i noworodkowych. Zajęcia odbywają się w wyspecjalizowanych salach porodowych tzw. wysokiej i niskiej wierności. W sali wysokiej wierności przeprowadzane są symulacje porodu prawidłowego oraz powikłanego z wykorzystaniem najbardziej technologicznie zaawansowanego fantomu kobiety rodzącej – Lucie. Umożliwia on ćwiczenie zabiegów położniczych, między innymi w dystocji barkowej, porodzie miednicowym oraz krwotoku położniczym. Oprogramowanie pozwala także na przeprowadzenie scenariuszy klinicznych w sytuacji zagrożenia życia matki, np. rzucawki, nagłego zatrzymania krążenia czy resuscytacji wewnątrzmacicznej płodu. Sala ćwiczeń niskiej wierności została wyposażona w nowoczesny symulator noworodka umożliwiający ćwiczenie postępowania resuscytacyjnego.

Kto może uczestniczyć w szkoleniu?
- Kurs przeznaczony jest przede wszystkim dla lekarzy położników oraz położnych. Szkolenie mogą przejść również neonatolodzy oraz anestezjolodzy pracujący na blokach porodowych, pielęgniarki, inni przedstawiciele personelu medycznego i służb ratunkowych. Instruktorami są położnicy, perinatolodzy i neonatolodzy związani z Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka. Szkolenie odbywa się w trybie jednodniowym, a uczestnik otrzymuje odpowiedni certyfikat. Dodatkowo mogę zapowiedzieć, że wkrótce będą przyznawane także punkty edukacyjne.

Czy jest jakiś egzamin, forma sprawdzenia wiedzy?
- Nie ma egzaminu, na koniec jest omówienie warsztatów. Dzięki odtworzeniu zarejestrowanego w trakcie szkolenia obrazu i dźwięku każdy uczestnik może ocenić swoje postępowanie, współpracę z innymi osobami biorącymi udział w symulacji, a także na bieżąco omówić ze szkolącymi wszelkie wątpliwości.

Skąd szczególnie zainteresowanie położnictwem?
- Zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie położnictwa i ginekologii jest bardzo ważne. Niepożądane zdarzenia położniczo-ginekologiczne stanowią wprawdzie jedynie ok. 20 proc. wszystkich spraw zgłaszanych do ubezpieczyciela, ale mają dramatyczny wpływ na życie pacjentki, noworodka, ich rodziny i personelu medycznego, a także zarządzających placówką. Od początku swojej działalności zwracamy uwagę na ten obszar. I będziemy zwracać coraz bardziej. Do końca roku przeszkolimy kolejnych 50 lekarzy i rozszerzymy zakres warsztatów.

Przeczytaj także: "Co zrobić, aby szpital był bezpieczny finansowo? Wyjaśnia Piotr Daniluk z TUW PZUW" i "Piotr Daniluk o profesjonalny pakiecie szkoleniowym oferowanym przez TUW PZUW".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe