Polska Federacja Szpitali zaniepokojona: - Nie ma dnia, w którym nie dzwonią zdenerwowani dyrektorzy

Udostępnij:
Polska Federacja Szpitali, 5 października 2015 roku opublikowała stanowisko, zgodnie z którym przyjęła, że dalsze czynności w przedmiocie podwyżek dla pielęgniarek uzależnione są od postępowania Ministerstwa Zdrowia, w zakresie przyjęcia określonych rozwiązań na gruncie przepisów prawa.
W kontekście powyższego Polska Federacja Szpitali wskazuje, że pomimo braku umieszczenia projektu rozporządzenia, które reguluje podwyżki dla pielęgniarek, na stronach Ministerstwa Zdrowia (http://www.mz.gov.pl/ministerstwo/prawo-w-ochronie-zdrowia) oraz Rządowego Centrum Legislacji (http://legislacja.rcl.gov.pl/lista?typeId=10) można się z nim zapoznać na stronie http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/5169.

Publikacja projektu opatrzona jest komentarzem „W godzinę od zmieszczenia prośby redakcji Portalu, o przesłanie nam utajnionego przez związki pip projektu nowelizacji rozporządzenia mz (z 300 na 400 zł), przesłano nam przedmiotowy projekt. Bardzo dziękuję. […] . A projekt oczywiście publikujemy do wiedzy wszystkich pielęgniarek i położnych.” Po naciśnięciu napisu „Zobacz przedmiotowy projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Nowelizacja została "wywalczona" w porozumieniu z 1.50 w nocy.” Następuje przekierowanie do strony projektu, gdzie można zapoznać się z treścią projektu oraz metryką projektu, na której znajdują się podpisy osób konsultujących projekt w Ministerstwie Zdrowia, opatrzone datą 25 września 2015 r.

Wobec powyższego Polska Federacja Szpitali chce wyrazić swoje zaniepokojenie wskazaną sytuacją. Polska Federacja Szpitali stoi na stanowisku, że tak ważny projekt, w szczególności z punktu widzenia pracodawców w ochronie zdrowia, których zadaniem jest jego wykonanie, powinien być przedmiotem szerokiej konsultacji społecznej. Polska Federacja Szpitali oczekuje wyjaśnienie ze strony Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie.

Jak wyjaśnia Anna Banaszewska dyrektor zarządzający w Polskiej Federacji Szpitali oczekiwanie na zmianę przepisów prawa jest uzasadnione tym, iż obowiązujące obecnie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie pozwala na realizację porozumienia pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych a Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Ministerstwem Zdrowia. Zresztą z treści samego porozumienia wynika, że w celu jego realizacji zostaną wprowadzone odpowiednie uregulowania prawne.

- Nasze szpitale niecierpliwie czekają na informacje dotyczące tego w jakim kierunki będą zmierzały zmiany w prawie – jak dotąd nie mogliśmy uzyskać informacji w tej sprawie - przyznaje Anna Banaszewska i podkreśla, że nie ma dnia, w którym nie odebrała by telefonu od zdenerwowanych i zaniepokojonych całą sytuacją dyrektorów szpitali.

Jednak do dnia 5 października 2015 r. takie przepisy na stronie Rządowego Centrum Legislacji (http://legislacja.rcl.gov.pl/lista?typeId=10) nie pojawiły się. Należy podkreślić, że samo Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie http://www.mz.gov.pl/ministerstwo/prawo-w-ochronie-zdrowia wskazuje, że projekty rozporządzeń znajdują się właśnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji (http://legislacja.rcl.gov.pl/lista?typeId=10)

Jakież było zdziwienie pracowników i współpracowników Polskiej Federacji Szpitali, kiedy odkryli, że projekt rozporządzenia został przygotowany i można się z nim zapoznać na stronie http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/5169

Jak wyjaśnia radca prawny Michał Modro projekt zawiera tzw. pełną metrykę, tj. informację kiedy akt został przygotowany i na podstawie, jakiego upoważnienia. Z metryki wynika również, kto opiniował projekt w Ministerstwie Zdrowia i kiedy. W metryce projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które zawiera szczegółowe regulacje dotyczące podwyżek dla pielęgniarek, zawarta jest informacja, że został on zaopiniowany przez pracowników Ministerstwa Zdrowia już w dniu 25 września 2015 r.

Michał Modro i Anna Banaszewska wskazują, że materiał opublikowany na stronie http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/5169 to dokument, zawiera uzasadnienie, ocenę skutków regulacji i podpisy urzędników Ministerstwa Zdrowia.

Nie rozumiem całej sytuacji, a już zupełnie nie rozumiem wpisu na stronie http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/5169 „W godzinę od zmieszczenia prośby redakcji Portalu, o przesłanie nam utajnionego przez związki pip projektu nowelizacji rozporządzenia mz (z 300 na 400 zł), przesłano nam przedmiotowy projekt. Bardzo dziękuję. […] . A projekt oczywiście publikujemy do wiedzy wszystkich pielęgniarek i położnych.”

- Co to znaczy, że projekt został utajniony przez związki pielęgniarek i położnych? Dlaczego ten projekt nie jest oficjalnie przedstawiony do konsultacji społecznych? - dziwi się radca prawny Michał Modro.

Anna Banaszewska w imieniu Polskiej Federacji Szpitali wyraża głębokie zaniepokojenie naruszeniem zasad tworzenia prawa w demokratycznym państwie prawa. Jak oświadczają Anna Banaszewska i Michał Modro analizują zarówno projekt jak i jego uzasadnienie, które były ogólnodostępne i opublikowane na stroniehttp://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/5169

„Wolałabym odstąpić od szerszego komentarza w tej sprawie – dodaje Anna Banaszewska – proces legislacyjny powinien być prowadzony według określonych zasad. Bardzo niepokojący jest fakt, że na stronie http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/5169 można było zapoznać się z projektem, uzasadnieniem, oceną skutków zmian i metryką projektu 5 października, natomiast nadal do tj do godziny 7.00 6 października projekt nie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji – czyli w miejscu do tego przeznaczonym.”
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.