Polska pod względem zdrowia na 40. miejscu w świecie

Udostępnij:
Opublikowano doroczny ranking zdrowia ludności w państwach świata – Healthiest Country Index. Polska na spadła z pozycji 39 na pozycję 40.
- Za najzdrowsze państwo uznano w tym roku Hiszpanię. W pierwszej dziesiątce znalazły się także – po kolei – Włochy, Islandia, Japonia, Szwajcaria, Szwecja, Australia, Singapur, Norwegia i Izrael – donosi Belsat.

Polska w rankingu spadła z 39. na 40. pozycję. I jest to wynik podobny do tego który osiągnęły Stany Zjednoczone (35 miejsce).

Troska o zdrowie publiczne jest fundamentem sukcesu osiągane przez najlepsze systemy ochrony zdrowia. W Polsce od lat wszyscy eksperci są zgodni: to się opłaca, to przynosi pacjentowi często większe korzyści niż medycyna naprawcza. Ale w Polsce ta właśnie dziedzina kuleje. Mamy także kiepską onkologię.

Beata Małecka-Libera, zastępczyni przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia, przyznaje, że w ostatnim czasie w Polsce pogarszają się wskaźniki zdrowotne. Rośnie śmiertelność, maleje np. czas pięcioletniego przeżycia w chorobach nowotworowych, między innymi dlatego, że pacjenci trafiają do specjalisty za późno. Szwankuje profilaktyka, badania przesiewowe.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.