Pracodawcy RP

Pracodawcy RP z postulatami do przepisów o jakości

Udostępnij:
Przedstawiciele Pracodawców RP – członek rady Andrzej Mądrala i wiceprezes zarządu Jacek Cieplak – spotkali się z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i przekazali swoje propozycje dotyczące przepisów o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Poinformowali o tym na Twitterze, podkreślając, że „bardzo liczą na uwzględnienie sugestii”.
Pracodawcy opublikowali też zdjęcie z momentu wręczenia dokumentu.



W piśmie przekazanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Pracodawcy RP podkreślili, że „swoje sugestie przekazali ze względu na ministerialną zapowiedź kolejnych projektów ustaw dotyczących jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta”.

Eksperci zaapelowali o:
– przekierowanie organizacji systemu i finansowania na model oparty na wynikach – efekty leczenia,
– rozwój i rozszerzenie kompetencji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które jako niezależna agencja będzie oceniać jakość i wskazywać kierunki działania, poprawiając efektywność leczenia i bezpieczeństwo pacjentów,
– określenie jasnych kryteriów autoryzacji i akredytacji,
– wprowadzenie systemu monitorowania, zbierania i przekazywania danych o zdarzeniach niepożądanych. Przy czym zdarzenia niepożądane powinny być raportowane w sposób anonimowy, a odpowiedzialność karna lekarza powinna być ograniczona wyłącznie do czynów popełnionych umyślnie. Istotą systemu powinno być określenie, gdzie i na jakim etapie doszło do zdarzenia niepożądanego, po to, by można w przyszłości wyeliminować takie przypadki. Dane z rejestru zdarzeń niepożądanych powinny być dostępne dla administracji rządowej oraz dla uczelni medycznych, samorządów zawodowych, organizacji pacjentów czy towarzystw naukowych,
– system kompensacji, który powinien stanowić alternatywę dla drogi sądowej – kompensacja powinna być rozbudowana również o możliwość skorzystania przez poszkodowanego pacjenta z preferencyjnych warunków dostępu do publicznych świadczeń zdrowotnych, jeśli wskazują na to potrzeby zdrowotne pacjenta, a istotą tego systemu powinny być nie tylko świadczenia pieniężne, lecz przede wszystkim powrót pacjenta do zdrowia.

– Pracodawcy RP są przekonani, że projekty ustaw uwzględniające wskazane założenia przyczynią się do powstania rozwiązań w zakresie współpracy i współdziałania na rzecz wspólnego celu, jakim są wyniki terapii i poprawa jakości życia pacjenta. Model finansowania oparty na wynikach zapewni, że płatność nie będzie uwarunkowana na wykonanej usłudze w postaci świadczenia zdrowotnego czy też użytych zasobów, ale zdecydowanie na różnicy pomiędzy wynikami zdrowotnymi, które uzyskano, a kosztami poniesionymi na ich osiągnięcie – wskazali w piśmie.

Przeczytaj także: „Co z ustawą o jakości i systemem no fault?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.