Szymon Czerwiński

Priorytety w gastroenterologii ►

Udostępnij:
Choroby zapalne jelit to „konik” gastroenterologów. Dotyczą bowiem ludzi młodych, którzy mają całe życie przed sobą, ale choroba może im to je przerwać. Dlatego nowoczesne leczenie w tej dziedzinie jest niezwykle ważne. O tym mówili eksperci podczas Priorytetów 2024.
„Priorytety w obszarze gastroenterologii. Pacjent w centrum uwagi” – pod takim hasłem odbywał się panel dotyczący chorób zapalnych jelit odbywający się w trakcie konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2024.

W sesji udział wzięli:
– Żaneta Cwalina-Śliwowska, posłanka z Parlamentarnego Zespołu do spraw Chorób Jelit,
– Jacek Hołub z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”,
– Anna Pietrzak z II Kliniki Gastroenterologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie,
– Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii, z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Moderatorem był Jakub Gierczyński, ekspert rynku zdrowia.

Panel do obejrzenia poniżej.Tym razem oprócz ekspertów wypowiadał się również przedstawiciel pacjentów – Jacek Hołub z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”. Przybliżył problemy osób, które zmagają się z chorobą.

– Leczenie to dla nas kwestia godności ludzkiej. Nasze choroby wykluczają nas ze społeczeństwa. Nie możemy wyjść z domu z powodu przewlekłej biegunki – to jest czasami kilkadziesiąt wypróżnień w ciągu dnia i w nocy – podkreślił.

– Potrzebna jest potężna kampania społeczna w kwestii korzystania z toalet. Publicznych toalet jest coraz mniej, a możliwość skorzystania z nich, i to natychmiastowego, to dla nas kwestia funkcjonowania w ogóle. Chcielibyśmy, żeby ludzie, przepuszczali nas w kolejce, bo inaczej czeka nas potężne upokorzenie. Dobrze byłoby, żeby udostępniano nam toalety w urzędach i innych instytucjach – powiedział.

Prof. Jarosław Reguła opowiedział między innymi o nowym, wyjątkowo czułym teście FIT (na krew utajoną w kale), który być może w najbliższej przyszłości zastąpi kolonoskopię w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.