
Problem z wypożyczaniem wózków i łóżek rehabilitacyjnych
Osoby z niepełnosprawnościami wciąż nie mogą wypożyczyć z centralnej wypożyczalni nowoczesnych technologii asystujących ani wózków ręcznych, ani elektrycznych – choć te pierwsze miały być dostępne w listopadzie ubiegłego roku. Skończyły się też łóżka rehabilitacyjne, a nierozpatrzone wnioski wiszą miesiącami w systemie.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) pod koniec zeszłego roku informowała portal Prawo.pl, że wózki o napędzie ręcznym będzie można wypożyczyć jeszcze w listopadzie 2024 r. z centralnej wypożyczalni Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Agencja już kilka razy ogłaszała przetargi na usługi doradztwa i dostosowania oraz na serwis wózków ręcznych, ale zostały unieważnione ze względów formalnych. Serwis podaje, że do tej pory w zasadzie nic się nie zmieniło, wciąż nie można wypożyczyć skutera, wózka ręcznego ani elektrycznego. Te ostatnie stanowią aż 26 proc. całego sprzętu wypożyczalni i dawno już zostały zakupione, ale kolejny rok stoją nieużywane.
Kontrowersje z zakupem sprzętu do wypożyczalni
Teraz RARS w odpowiedzi na pytania portalu przekazuje, że po raz kolejny przeprowadziła postępowania przetargowe na wyłonienie wykonawcy usług doradztwa, dostosowania oraz instruktażu dla wózków ręcznych oraz wózków i skuterów elektrycznych.
– W obydwu postępowaniach przetargowych oferty wykonawców przekroczyły kwotę przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia. Agencja podjęła ustalenia z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w celu zbadania możliwości zwiększenia kwot na finansowanie zamówień. Po uzgodnieniu wspólnego stanowiska w tej sprawie agencja rozpocznie procedury związane z zawarciem umów z wykonawcami albo unieważni postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. W przypadku potwierdzenia dostępności środków RARS przewiduje, że w pierwszej kolejności, tj. w kwietniu 2025 r., uruchomiona zostanie możliwość wypożyczania wózków ręcznych, natomiast możliwość wypożyczania wózków i skuterów elektrycznych planowana jest do uruchomienia w maju 2025 r. – odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
PFRON nie odpowiedział na pytanie dotyczące wypożyczenia wózków. Prawo.pl podaje, że sprawą obecnie zajmuje się też prokuratura.
Brak łóżek rehabilitacyjnych
Do listy problemów wypożyczalni doszedł teraz jeszcze jeden – zabrakło już łóżek rehabilitacyjnych. Jak informuje RARS, wszystkich łóżek jest w wypożyczalni 241. – Agencja realizuje wnioski o wypożyczenie sprzętu zgodnie z kolejnością ich wpłynięcia do RARS przy założeniu, że dana technologia wspomagająca jest dostępna w magazynie w chwili wpłynięcia wniosku – odpowiada portalowi biuro komunikacji RARS. Dodaje, że wnioski są rozpatrywane na bieżąco.
– Jeśli wniosek jest wypełniony prawidłowo i zawiera wszystkie wymagane załączniki, a wnioskodawca dobrze identyfikował swoje potrzeby sprzętowe, zna ich obsługę i nie wyraża zainteresowania, np. dodatkowym doradztwem, instruktażem lub testowaniem urządzenia, wówczas wniosek jest przekazywany do RARS. Agencja jako partner logistyczny realizuje dalej proces wypożyczenia sprzętu, poprzez zawarcie umowy, zorganizowanie dowozu, montażu i dostosowanie technologii do potrzeb beneficjenta. Terminy tego etapu określa umowa z beneficjentem. Zgodnie z nią osoba wypożyczająca zobowiązuje się w terminie do 5 dni od dnia zawarcia umowy do wpłaty kaucji – tłumaczy Matylda Piątkowska, rzeczniczka prasowa PFRON.