Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Grenda o nowej liście leków refundowanych: - To niepokojące

Źródło: KL, Prawowtransplantacji.pl
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 29.12.2015
 
 
Profesor Ryszard Grenda, kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantacji Nerek i Nadciśnienia Tętniczego w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" pisze do ministra w sprawie zamieszania wokół listy refundacyjnej i leków stosowanych po przeszczepach.
Prof. Ryszard Grenda, kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantacji Nerek i Nadciśnienia Tętniczego w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" wystosował pismo do wiceministra Krzysztofa Łandy, odpowiedzialnego za politykę lekową w MZ, które opublikowano na stronie "Prawowtransplantacji.pl": - Szanowny Panie Ministrze, pozwalam sobie przedstawić opinię opartą na 35 latach osobistego doświadczenia w transplantologii.

- Poinformowano mnie o zmianach refundacyjnych, utrudniających (wtórnie) dostęp dzieci po transplantacjach do oryginalnego leku Takrolimus. To niepokojące i z medycznego punktu widzenia w najlepiej pojętym interesie tych chorych – powinno być odwrócone jak najszybciej (niezależnie od potrzeby ustąpienia finansowo-formalnych powodów tej zmiany). Podanie (co wymusi sytuacja finansowa) niebadanego nigdy w tej grupie wiekowej, kolejnego leku odtwórczego, dzieciom po transplantacji utrzymywanym długotrwale bez steroidów – jest obciążone istotnym ryzykiem wywołania odrzucania przeszczepu.

- Od wielu lat Takrolimus jest podstawowym lekiem w podtrzymującej immunosupresji w transplantologii dziecięcej. W zakresie transplantacji nerki u dzieci – jest także (wraz z Mykofenolanem Mofetylu) od kliku lat podstawą do stosowania tzw. oszczędzającego schematu immunosupresji, w którym, przy podaniu dwóch dawek monoklonalnego przeciwciała blokującego, choremu można bezpiecznie odstawić w czwartej dobie steroidy. Korzyści tego schematu postępowania są jednoznaczne: dzieci lepiej rosną i nie mają innych powszechnie występujących (tu: niezależnie od wieku) objawów toksyczności kortykoterapii. Od lat środowiska transplantacyjne na całym świecie przypominają w swoich oficjalnych zaleceniach, formułowanych m.in. przez ESOT (European Society for Organ Transplantation), AST (American Society for Transplantation) i PTT (Polskie Towarzystwo Transplantacyjne), że dzieci, zwłaszcza poniżej 10 roku życia to szczególna grupa chorych ze względu na fizjologicznie zmienną aktywność szlaków enzymatycznych, metabolizujących liczne leki. To powoduje, że zależność stężenia od dawki leku jest dynamicznie zmienna (im młodszy chory – tym tzw. cytochrom P450 3P jest bardziej aktywny) z wiekiem. Z tego powodu – należy opierać bezpieczeństwo immunosupresji na dokładnie przebadanych lekach oryginalnych, w tym zwłaszcza przy stosowaniu protokołów oszczędzających, gdzie minimalna zmiana dawki ma podwójne znaczenie przy braku działania odstawionych steroidów.

Przeczytaj również inne teksty na temat zamieszanie wokół nowej listy leków refundowanych: "Pospolite ruszenie internautów: - Leki po przeszczepach muszą być darmowe!", "Ministerstwo Zdrowia uspokaja oburzonych pacjentów po przeszczepach" i "Bartosz Arłukowicz mówi "nie" nowej liście leków refundowanych"
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe