Prof. Henryk Skarżyński odebrał nominację, jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk

Udostępnij:
Europejska Akademia Nauk i Sztuk jest pozarządowym stowarzyszeniem zaangażowanym w promowanie postępu naukowego i społecznego. Wśród dwóch tysięcy członków znajdują się najwybitniejsi naukowcy i artyści, w tym 32 laureatów Nagrody Nobla, a od 2 marca także prof. Henryk Skarżyński.
Wręczenie nominacji prof. Skarżyńskiemu odbyło się podczas corocznego zgromadzenia EASA w Salzburgu.

- Członkostwo w akademii umożliwia współpracę z ekspertami z całego świata. Wspólne działania i realizacja projektów to dla mnie ogromny zaszczyt. To także doskonała okazja, aby na arenie międzynarodowej promować osiągnięcia polskiej nauki i medycyny, takie jak np. stworzona przeze mnie „polska szkoła otochirurgii” czy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, który łączy tak odległe dziedziny jak muzyka i medycyna. Jego celem jest pokazanie światu, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny problemy ze słuchem nie są przeszkodą do profesjonalnego i amatorskiego zajmowania się muzyką czy rozwoju talentu wokalnego. Przykładów naszych działań, które mogą być wizytówką polskiej nauki i medycyny w świecie, można podać więcej – powiedział prof. Henryk Skarżyński, odbierając nominację.

EANS
Europejska Akademia Nauk i Sztuk powstała w marcu 1990 roku, a jej założycielami byli prof. Felix Unger, kardynał Franz König i prof. Nikolaus Lobkowicz.

Stowarzyszenie to zrzesza przedstawicieli nauk humanistycznych, medycznych, przyrodniczych, społecznych, technicznych, a także środowisk artystycznych i religijnych. Realizuje projekty oraz organizuje wydarzenia w każdym z tych obszarów. Stawia sobie za cel wzmacnianie roli europejskich środowisk naukowych w rozwiązywanie problemów uznanych za priorytetowe dla Europejczyków.

Organizacja przyjmuje do swojego grona uczonych, którzy jako przedstawiciele instytucji zawiązanych z nauką i kulturą lub też osoby indywidualne, mają wyjątkowe osiągnięcia w swoich dziedzinach i cieszą się szczególnym uznaniem w swoich środowiskach.

Dotychczas do EASA należało 31 Polaków, między innymi prof. Jerzy Buzek, prof. Krzysztof Penderecki, prof. Andrzej Zoll i prof. Jerzy Woźnicki. W 2015 r. wiceprezesem EASA został prof. Michał Kleiber, ówczesny prezes Polskiej Akademii Nauk.

Przeczytaj także: "Prof. Skarżyński: To nie w pieniądzach tkwi problem służby zdrowia, ale w organizacji pracy lekarzy".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.