Wyślij
Udostępnij:
 
 
Karolina Sikorska/Agencja Gazeta

Prof. Mackiewicz o tym, kiedy powstanie poznańska szczepionka na COVID-19

Autor: Krystian Lurka |Data: 28.05.2020
 
 
- Być może w ciągu roku będziemy mogli ją podać pierwszym osobom – zapowiada prof. dr hab. Andrzej Mackiewicz, kierownik Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w WCO w Poznaniu i kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej UMP.
„Głos Wielkopolski” pyta prof. Mackiewicza o to, jaka będzie poznańska szczepionka na koronawirusa.

- Nasza szczepionka na COVID-19 opiera się na podobnej koncepcji, jak opracowana przez nas szczepionka na czerniaka, tyle że nie używamy komórek nowotworowych. Stosujemy inne komórki, do których włożyliśmy ten sam gen, który jest przy szczepionkach rakowych i oprócz tego dołożyliśmy jeszcze wybrane geny wirusa. Jest spełniona formuła, że dostarczamy pewne części wirusa, a w szczególności jeden antygen, odpowiedzialny za to, że ten wirus wnika do komórek osób zakażonych. Do tego tworzą się jeszcze przeciwciała dodatkowo blokujące jego wnikanie do tych właśnie komórek – wyjaśnia prof. Mackiewicz.

Na jakim etapie są prace nad tą szczepionką?

- Praktycznie całą linię produkcyjną posiadamy. Teraz tylko modyfikujemy genetycznie te komórki, o których wspomniałem. Następnie, jak dobrze pójdzie, za cztery miesiące będziemy mieli prototyp szczepionki. Później zostanie stworzona linia produkcyjna. W związku z tym, że szczepionka składa się z żywych komórek, muszą one być przechowywane w ciekłym azocie w temperaturze -190 stopni. Potem się je rozmraża i one dalej żyją. Jest to jednak jedyny sposób, żeby te komórki utrzymać w tym samym stanie, żeby się nie starzały. To jest tzw. bank komórek macierzystych - mówi prof. Mackiewicz w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”.

Kiedy można spodziewać się szczepionki gotowej do zastosowania?

- Być może w ciągu roku będziemy mogli podać ją pierwszym osobom – zapowiada ekspert.

Prof. Mackiewicz o sprawie mówił już „Menedżerowi Zdrowia”
- W Katedrze Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Wielkopolskim Centrum Onkologii pracujemy nad konstrukcją szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, wykorzystując dotychczasową wiedzę i doświadczenia z badań nad tak zwanymi szczepionkami rakowymi - mówił prof. dr hab. Andrzej Mackiewicz, kierownik Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w WCO w Poznaniu i kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej UMP, w rozmowie z „Menedżer Zdrowia” na początku maja.

- Usłyszałem w telewizji, że w Polsce nikt nie pracuje nad szczepionką profilaktyczną przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a jedynie we Wrocławiu jest jeden zespół, będący częścią większej grupy międzynarodowej. To nieprawda – stwierdził mówi profesor Mackiewicz w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”, reagując na doniesienia medialne.

- Pracujemy nad szczepionką genetyczną z wykorzystaniem skonstruowanych przez nas wcześniej molekularnych adiuwantów. Adaptujemy to, czego nauczyliśmy się, tworząc szczepionki rakowe – wyjaśnił prof. Mackiewicz.

Przeczytaj także: „Prof. Mackiewicz: W Poznaniu pracujemy nad szczepionką na COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe