Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Szajewska: Nie zaleca się probiotyków i prebiotyków w leczenie otyłości

Źródło: Krystian Lurka
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 13.12.2018
 
 
- Żaden z probiotyków i prebiotyków nie jest aktualnie zalecany w prewencji lub leczeniu nadwagi i otyłości - przyznała prof. Hanna Szajewska, członek Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.
Profesor Szajewska o probiotykach i prebiotykach w powstępowanie w zaburzeniach lipidowych, nadwadze i otyłości u dzieci powiedziała podczas ósmego Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

- Metaanaliza badań z randomizacją wykazała, że stosowanie probiotyków (ocenianych łącznie, jako grupa) może wpływać na zmniejszenie masy ciała u dorosłych (istotne statystycznie, ale o niewielkim znaczeniu klinicznym). Ale pytanie, który probiotyk należy zastosować, chwilowo pozostaje więc bez ostatecznej odpowiedzi, gdyż badania dotyczące poszczególnych szczepów są ograniczone - przyznała prof. Szajewska.

Prof. Szajewska przedstawiła również obiecujące wyniki badań z prebiotyki, w tym kanadyjskiego badaniu z randomizacją, przeprowadzonego metodą podwójnie ślepej próby, obejmującego 42 dzieci w wieku 7–12 lat z otyłością. W grupie otrzymującej przez 16 tygodni prebiotyk (inulina wzbogacana oligofruktozą), w porównaniu z grupą otrzymującą placebo, stwierdzono istotne zmniejszenie przyrostów masy ciała, mniejszy odsetek tkanki tłuszczowej i tkanki tłuszczowej tułowia.

- W wyniku interwencji zauważono również zmiany mikrobioty, w szczególności zwiększenie Bifidobacterium spp. Wprawdzie nie potwierdzono wpływu na bezwzględne zmniejszenie masy ciała, ale uzyskanie mniejszych przyrostów masy ciała sprawia, że prebiotyki uważane są za potencjalnie skuteczną interwencję w leczeniu nadwagi i otyłości u dzieci. Jednak przed ich wprowadzeniem do leczenia wyniki badania muszą potwierdzić inne zespoły - powiedziała podczas Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego i dodała: - Dziś żaden z probiotyków i prebiotyków nie jest zalecany w prewencji lub leczeniu nadwagi i otyłości.

Wypowiedź profesor Hanny Szajewskiej do obejrzenia poniżej:
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe