Profesor Skarżyński świętuje jubileusz i mówi: Kluczem do sukcesu jest praca

Udostępnij:
25 lat temu profesor Henryk Skarżyński rozpoczął leczenie głuchoty w Polsce, a pięć lat później powołano Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W poniedziałek (7 listopada) uczczono te jubileusze w nietypowy sposób. Podczas gali zaprezentowano utwory, do których słowa napisał... profesor Skarżyński. Zaprezentowano też wiersze mówiące o 25-letniej historii leczenia głuchoty w Polsce i na świecie.
- Historię leczenia głuchoty w Polsce rozpoczął w 1991 roku właśnie prof. Henryk Skarżyński - informuje "Rzeczpospolita".

W 1992 roku, jako pierwszy w Polsce wszczepił osobie niesłyszącej implant ślimakowy, co stanowiło przełom w leczeniu osób niesłyszących i niedosłyszących. W 1998 kierował zespołem wszczepiającym implant do pnia mózgu, a cztery lata później przeprowadził pierwszą na świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie dorosłej z częściową głuchotą. Dwa lata potem ten sam zabieg wykonano u dziecka. Na potrzeby leczenia częściowej głuchoty opracował całkiem nową elektrodę i metodę chirurgiczną nazwaną „6 krokami Skarżyńskiego”. Z kolei w 2008 roku prof. Skarżyński po raz pierwszy na świecie wszczepił pacjentowi dwa implanty do pnia mózgu.

- 20 lat temu to nie instytucje państwowe chciały utworzyć ten Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Powstał on z oddolnej inicjatywy grupy naukowców i praktyków, którą udało mi się zebrać — wspomina prof. Skarżyński w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Tworzyliśmy Instytut od podstaw, według własnego pomysłu, zgodnie z programem, założeniami i potrzebami zmieniającego się świata. Przez kolejnych 20 lat udało nam się zrobić naprawdę dużo. Kiedy więc teraz, przyjmując gratulacje, słyszę, że powołanie Instytutu było pomysłem genialnym, odpowiadam słowami Thomasa Edisona „Geniusz to jeden procent natchnienia i 99 procent wypocenia”.

- Kluczem do sukcesu jest praca. A im wyższą pozycję się zajmuje, tym więcej wysiłku trzeba wkładać w to, co się robi. Dzięki codziennej, rzetelnej pracy możemy też wypełniać swoją najważniejszą misję – nieść pomoc pacjentom cierpiącym z powodu różnych zaburzeń słuchu - podkreśla prof. Skarżyński.

Prof. Skarżyński stworzył też też Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą oraz Krajową Sieć Teleaudiologii, za którą otrzymał w 2014 r. Nagrodę Prix Galien określaną mianem Nobla w medycynie. W 2016 roku w Toronto międzynarodowe grono specjalistów z całego świata uznało prof. Skarżyńskiego za jednego z czterech naukowców w świecie, którzy mają największy wkład w badania i opracowanie wdrożeń służących rozwojowi współczesnych społeczeństw.

W tej chwili pod opieką Kajetan zostaje pięć tysięcy chorych z implantami. Do dzisiaj wykonano w instytucie ponad 400 tysięcy różnych procedur chirurgicznych. Co roku organizowane są spotkania pacjentów, a nawet koncerty osób grających na różnych instrumentach, które kiedyś nie słyszały częściowo lub nawet wcale.

Gala odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Przeczytaj także: "Muzyczne talenty po przeszczepieniu implantu słuchowego" i "Profesor Skarżyński jednym z czterech najlepszych na świecie".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.