Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Projekt marcowej listy leków refundowanych

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Twitter
Autor: Krystian Lurka |Data: 15.02.2020
 
 
Opublikowano projekt listy leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która zacznie obowiązywać 1 marca. Ma 1708 stron, zapisano w nim nowe leki dla pacjentów z akromegalią, odpowiedniki antydepresantów i opcje terapeutyczne dla pacjentów z cukrzycą typu pierwszego. Z projektu wynika też, że utworzony ma zostać nowy program lekowy „Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy”. „Menedżer Zdrowia” udostępnia dokument w formacie pdf.
Nowy wykaz leków na Twitterze skomentował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

- Dostępne jako kolejne opcje terapeutyczne w cukrzycy typu pierwszego będą ultra szybkodziałające analogi insuliny Fiasp, innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku - poinformował wiceminister Miłkowski. Dodał, że od 1 marca zacznie obowiązywać nowy program lekowy. - To „Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy”. Znajdzie się w nim Wandetanib (Caprelsa) - napisał przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.

Pegwisomant (Somavert) będzie kolejnym lekiem w programie lękowym „Leczenie akromegalii”. - To nowa opcja dla pacjentów po niepowodzeniu leczenia chirurgicznego i nieskuteczności analogów somatostatyny. Lek stanowi dopełnienie wytycznych europejskich i polskich w akromegalią - wyjaśnił Miłkowski.

Na liście znajdą się też odpowiedniki dla ostatniego drogiego leku przeciwjaskrowego DuoTrav (Travoprostum + Timololum).

- Cena dla pacjenta wynosiła 24,42 zł za butelkę, od marca będzie to odpowiednio 8,88 zł za jedną, 17,43zł za trzy i 20,37 zł za cztery butelki - wyliczył wiceminister.

Miłkowski poinformował, że na liście znajdują się odpowiedniki dla leków przeciwdepresyjnych Duloxetinum. - To Dulsevia i Dutilox z obniżką cen detalicznych - wymienił Miłkowski.

Miłkowski podkreślił również, że na pewno będą jeszcze zmiany w obwieszczeniu ostatecznym. Wyjaśnił, że nie zostały wydane wszystkie decyzje dla nowych leków. - Możliwe, że niektóre leki „utrzymają” kontynuacje. Ostateczne decyzje zapadną w poniedziałek - podsumował.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Projekt listy leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która zacznie obowiązywać od 1 marca”.

Opinie i uwagi do projektu można przesyłać do 17 lutego 2020 r., do godz. 14, na adres: wykazy-uwagi@mz.gov.pl.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe