Projekt zmian w ustawie nadaje się do całkowitej poprawy!

Udostępnij:
Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, w oświadczeniu wystosowanym przez organizację, skrytykował projekt założeń zmian w ustawie o działalności leczniczej twierdząc, że skutki dokumentu byłyby dokładnie odwrotne od zamierzonych.
Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, w oświadczeniu napisał: - Projekt założeń do ustawy zmieniającej ustawę o działalności leczniczej właśnie przeszedł etap konsultacji. Pracodawcy RP mają zastrzeżenia praktycznie do wszystkich propozycji w nim zawartych. Przyświecający projektowi obraz bogatego państwa, które stać na nieograniczone finansowanie deficytu szpitali bez względu na jakość zarządzania czy miejsce szpitala na mapie potrzeb zdrowotnych, to prosty przepis na zapaść sektora.

- Zapisy o zakazie nabywania przez partnerów niepublicznych większościowego pakietu udziałów lub akcji publicznych szpitali oraz ograniczenie obrotu wierzytelnościami drastycznie pogorszą dostęp podmiotów publicznych do kapitału i podniosą koszt jego nabycia. Podobne skutki przyniesie nakaz reinwestowania zysków szpitali z większościowym udziałem kapitału publicznego w rozwój podmiotu leczniczego. Projekt oznacza w praktyce zakaz wsparcia publicznego sektora ochrony zdrowia przez sektor prywatny, także w takich obszarach, w których sektor publiczny samodzielnie nie będzie w stanie wypracować efektywnych rozwiązań. Sektor prywatny poniesie z tego powodu straty, lecz będą one krótkookresowe. Tymczasem jednostki publiczne, poszukując środków na inwestycje, zostaną skazane na budżety właścicieli (JST), kredyty bankowe i pożyczki parabanków. Zniesienie obowiązku przekształcania zadłużonych podmiotów w spółki prawa handlowego otworzy pole do kosztownej i ryzykownej gry deficytem finansów publicznych. JST jak wiemy, już dzisiaj są w większości w trudnej sytuacji finansowej. Można się wiec spodziewać zmniejszenia skali inwestycji, nieracjonalnych oszczędności w szpitalach w najtrudniejszej sytuacji finansowej i w efekcie pogorszenia jakości świadczeń.

- Dodajmy, że przepis nakazujący reinwestowanie zysku w rozwój podmiotu jest ograniczeniem konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej – co może doprowadzić do uznania ustawy za niekonstytucyjną.

- Pracodawcy RP negatywnie też opiniują propozycję wyłączenia podmiotów leczniczych spod ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wzmożenie kontroli podmiotów leczniczych nie tylko nie przyniesie nadzwyczajnych dochodów budżetowi NFZ, ale także zabierze ich pracownikom cenny czas, który mogliby przeznaczyć na leczenie. Nie do zaakceptowania jest też w obecnym kształcie propozycja umożliwiająca samorządom kupowanie świadczeń medycznych. Idea sama w sobie jest jak najbardziej słuszna – ponieważ zaspokajanie potrzeb medycznych obywateli przez kupowanie świadczeń w podmiotach znajdujących się na terenie danego samorządu jest zrozumiałe i godne poparcia. Jednak dodatkowe środki powinny być dostępne w trybie konkursowym dla wszystkich podmiotów leczniczych, a nie tylko „swoich” . W przeciwnym razie samorządy będą mogły kupić tylko te świadczenia, które oferują ich podmioty lecznicze, a nie te, których potrzebują mieszkańcy. W ocenie Pracodawców RP kupno świadczeń medycznych przez samorządy z wykorzystaniem funduszy publicznych musi odbywać się na zasadzie konkurencyjności i być transparentne.

- Patrząc na cały projekt Pracodawcy RP nie mogą jednak nie odnotować dobrej zmiany w jakości stanowienia prawa. Z pełnym uznaniem należy przyjąć, że resort konsultuje zmiany już na etapie założeń do projektu - daje to szansę na wypracowanie optymalnych rozwiązań.

Przeczytaj również inny komentarz wystosowany przez przedstawiciela Pracodawców RP: "Andrzej Mądrala: - Projekt zarządzenia prezesa NFZ jest zbędny"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.