Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Przemysł farmaceutyczny liderem we wdrażaniu innowacji

Źródło: GUS, PZPPF
Autor: Monika Stelmach |Data: 13.02.2020
 
 
GUS przeanalizował działalność prowadzoną w latach 2016–2018 przez firmy przemysłowe i usługowe. W tym czasie 52 proc. przedsiębiorstw innowacyjnych stanowili wytwórcy farmaceutyczni, którzy wyprzedzili producentów komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.
- Analiza GUS potwierdza, że krajowy przemysł farmaceutyczny jest branżą strategiczną dla poprawy innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki – ocenił Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Finasowanie innowacji
Głównym źródłem finansowania nakładów na działalność innowacyjną były środki własne, które w przedsiębiorstwach przemysłowych stanowiły w 2018 r. 75,5 proc. wszystkich poniesionych na ten cel nakładów. Dla krajowych producentów leków poważną barierę w rozwoju branży są ograniczone możliwości finansowe, co jest skutkiem spadku rentowności firm.

- W sytuacji ciągłej presji na obniżki cen krajowych leków i wzrostu kosztów ich wytwarzania decyzje inwestycyjne w obszarze badań i rozwoju (B+R) stają się coraz trudniejsze. Poziom cen leków i co za tym idzie przychodów branży jest bowiem silnie skorelowany z poziomem nakładów na B+R – wyjaśnił Krzysztof Kopeć.

Wśród przedsiębiorstw przemysłowych najwięcej respondentów wskazało, że ważnym czynnikiem mającym znaczenie dla podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności innowacyjnej lub utrudniającym jej prowadzenie były zbyt wysokie koszty.

- Jeśli chcemy gonić takie kraje jak Szwajcaria, gdzie nakłady branży farmaceutycznej na B+R są jednymi z najwyższych, musi rosnąć rentowność krajowych firm farmaceutycznych. Mając jedne z najniższych cen leków w Europie i nie promując w żaden sposób krajowych producentów, nigdy się to nie uda – przekonywał Krzysztof Kopeć.

Służą polskim pacjentom
Innowacja produktowa to wprowadzenie na rynek wyrobu czy usługi, które są nowe lub ulepszone
w zakresie swoich cech lub zastosowań. Może być wynikiem nowej wiedzy lub technologii, bądź nowych zastosowań albo kombinacji istniejącej wiedzy i technologii. Przemysł farmaceutyczny znalazł się też na pierwszym miejscu (47,2 proc) we wprowadzaniu innowacji produktowych. Drugie miejsce zajęła produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (45,1 proc.).

- W przypadku krajowych producentów innowacje produktowe i procesowe służą polskim pacjentom. Zwiększają dostępność terapii, bezpieczeństwo i efektywność stosowania leków oraz ograniczają skutki uboczne. Są to m.in. nowe składniki leków przyspieszające rozpuszczanie substancji czynnej lub maskujące jej smak, nowe formy podania, np. tabletki do żucia, przypoliczkowe, przezskórne, o przedłużonym uwalnianiu oraz produkty „combo” będące kombinacją substancji leczniczych. Natomiast dynamiczny rozwój sektora biotechnologicznego prowadzi do wprowadzania na rynek konkurujących cenowo leków biologicznych, które dzięki temu powinny stawać się coraz bardziej dostępne i z programów lekowych przechodzić do refundacji aptecznej – wymienił Krzysztof Kopeć.

Krajowi producenci leków w ramach działalności inwestycyjnej współpracują z polskimi naukowcami i uczelniami. Według GUS, w latach 2016–2018 współpracę prowadziło 36,4 proc. aktywnych innowacyjnie przedsiębiorstw przemysłowych, które najchętniej kooperowały z polskimi uczelniami.


Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe