Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl

Psychiatrzy powinni móc wystawiać recepty na bezpłatne leki

Udostępnij:
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek kieruje pismo do minister zdrowia Izabeli Leszczyny, w którym prosi o rozważenie możliwości zainicjowania zmiany przepisów regulujących wystawianie recept na bezpłatne leki dla osób do 18. roku życia oraz osób w wieku powyżej 65 lat.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych poza lekarzami i pielęgniarkami podstawowej opieki zdrowotnej recepty na bezpłatne leki mogą wystawiać lekarz lub pielęgniarka w ramach umowy z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz lekarz w ramach umowy z zakresu leczenia szpitalnego w związku z zakończeniem tego leczenia.

Możliwości wystawiania recept na bezpłatne leki zostali natomiast pozbawieni lekarze placówek opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Art. 15 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi bowiem, że opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień jest odrębnym zakresem.

W praktyce oznacza to, że pacjenci do 18. r.ż. oraz osoby w wieku 65+ wypisywane z oddziału psychiatrycznego nie mogą przy tym otrzymać recepty na bezpłatne leki. Podobna sytuacja dotyczy również pacjentów centrów zdrowia psychicznego dla dorosłych, ośrodków II i III poziomu referencyjnego nowego modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci młodzieży, jak również w poradni zdrowia psychicznego, zespołów leczenia środowiskowego czy oddziałów dziennych.

– Wykluczenie możliwości wystawiania recept na bezpłatne leki przez lekarzy psychiatrów jest niezrozumiałe. Dodatkowo bardzo negatywnie jest to odbierane przez środowisko lekarzy psychiatrów, którzy odczytują to jako brak zaufania i kolejny przejaw dyskryminacji psychiatrii. Nie jest bowiem jasne, z jakich powodów recepty na bezpłatne leki stosowane w zaburzeniach psychicznych mogą wystawiać lekarze rodzinni, pielęgniarki, lekarze specjaliści innych dziedzin medycyny, a nie mogą lekarze psychiatrzy – argumentuje RPO i zwraca się do minister Leszczyny o pilne zainteresowanie się sprawą i rozważenie dokonania stosownych zmian legislacyjnych.

Udostępniamy pismo.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: V.7016.92.2023.JK.

Przeczytaj także: „Bezpłatne leki przepisze każdy lekarz?” i „Nowelizacja ustawy refundacyjnej – o czym lekarz powinien pamiętać, wystawiając recepty?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.