Puławy: W karetkach pogotowia ratowników ma być dwóch, a nie trzech

Udostępnij:
Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej zamierza zmniejszyć liczbę ratowników medycznych w podstawowych załogach karetek pogotowia. A to oznacza zwolnienie części ratowników.
Jak informuje "Radio Lublin", nie trzy tak jak do tej pory, ale dwie osoby ma wkrótce liczyć załoga podstawowej karetki pogotowia ratunkowego w Puławach. Ratownicy obawiają się zwolnień i ostrzegają, że mniejsza liczba pracowników doprowadzi do pogorszenia jakości udzielanej pomocy.

Ratownicy przygotowali swój pisemny sprzeciw w tej sprawie. Pismo, w którym ratownicy sprzeciwiają się planowanym działaniom dyrekcji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach trafiło w poniedziałek (27 października) do starostwa powiatowego, które jest organem prowadzącym placówkę.

- My niżej podpisani, pracownicy Państwowego Ratownictwa Medycznego, oświadczamy, że nie zgadzamy się na zmiany dotyczące redukcji składu osobowego podstawowych zespołów wyjazdowych ratownictwa medycznego - piszą w swoim apelu.

Ratownicy medyczni w rozmowie z "Radiem Lublin" skarżą się na decyzję dyrektora.

- Jeżeli jest dwóch ratowników - jeden wykonuje masaż serca, a drugi prowadzi wentylację mechaniczną - to nie ma trzeciej osoby, która jest potrzeba do podawania leków. Wtedy musimy zdecydować, która osoba przerwie swoje działania, żeby podać leki. To jest oczywiście niekorzystne dla zdrowia pacjenta - mówi jedna z ratowniczek medycznych. Inny ratownik dodaje: - Jeżeli zostaną wprowadzone zespoły dwuosobowe to niestety, ale standard naszych usług, który świadczyliśmy do tej pory znacznie się obniży.

Z tym nie zgadza się Piotr Rybak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach, który mówi wprost, że jego decyzja wiąże się ze zwolnieniami.

- Kiedy wszyscy będą wykonywali swoją pracę na dobrym poziomie to jakość naszych usług się nie obniży - mówi dyrektor placówki. Dodaje równie, że: - Co po tym, że będzie trzech ratowników w samochodzie który się psuje.

Piotr Rybak sugeruje tym samym, że oszczędności związane z mniejszą liczbą pracowników będzie można przeznaczyć na sprzęt medyczny i karetki.

Więcej tekstów na temat ustawy można przeczytać na podstronie: "Ustawa o ratownictwie medycznym"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.