Wyślij
Udostępnij:
 
 

Radziwiłł podsumował rok funkcjonowania programu bezpłatnych leków dla seniorów

Źródło: KL, Interia.pl
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 31.08.2017
 
 
- Ponad 370 milionów złotych zaoszczędziły starsze osoby dzięki liście bezpłatnych leków. To jest potężna ulga, setki milionów złotych zostały w kieszeniach pacjentów - powiedział w czwartek (31 sierpnia) minister zdrowia.
Minister podkreślił, że program to fundamentalna zmiana. - Nie ma charakteru kosmetycznego. Jest realizacją konstytucyjnej zasady, w której niektóre grupy obywateli musimy traktować w sposób szczególny. Było rzeczą zupełnie skandaliczną i wstydliwą, że wielu starszych ludzi, schorowanych starszych ludzi odchodziło z przysłowiowym kwitkiem z apteki tylko dlatego, że nie stać ich było na wykupienie recept na leki, które zalecili im lekarze - powiedział Radziwiłł, o czym informuje Polska Agencja Prasowa.

- Dzisiaj ta sytuacja jest zdecydowani różna, i można powiedzieć, że to nie jest tylko kwestia komfortu, ale po prostu bezpieczeństwa tych starszych ludzi, którzy mogą w pełni korzystać z konstytucyjnej zasady, do której państwo jest zobowiązane - tzn. faktycznego dostępu do opieki zdrowotnej - wyjaśnił Radziwiłł.

Minister przyznał, że lista bezpłatnych leków jest wbrew wątpliwościom listą pozwalającą ogromną część pacjentów rzeczywiście leczyć bezpłatnie.

Radziwiłł przyznał, że z programu skorzystało prawie 2,2 miliony pacjentów, którzy otrzymali 35,6 milionów opakowań leków. W 2017 roku program ma kosztować 564 miliony złotych.

Program bezpłatnych leków dla seniorów obowiązuje od 1 września 2016 r. Kwota przeznaczana na jego realizację systematycznie wzrasta - w pierwszym miesiącu jego obowiązywania było to 26,2 mln zł, a w lipcu tego roku - 44,8 mln. W sumie w 2017 r. na finansowanie programu będzie przeznaczonych 564 mln zł, a rok później - 643,3 mln zł. W 2025 r. kwota ta ma sięgnąć 1,2 mld zł.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe