Archiwum

Ratownicy medyczni wznawiają protest

Udostępnij:
– W związku z brakiem realizacji większości zapisów porozumienia zawartego w październiku z Ministerstwem Zdrowia odwieszamy swój protest – poinformował Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych. Na razie nie upublicznili w jakiej formie się odbędzie.
Porozumienie między resortem zdrowia a Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność" zostało zawarte w październiku 2019 r. Przede wszystkim ustalono, że od początku 2020 r. wzrośnie średnie miesięczne wynagrodzenie ratowników medycznych o 400 zł brutto oraz szereg innych zmian w zawodzie ratownika medycznego.

– W związku z brakiem realizacji większości zapisów porozumienia z dnia 9.10.2019 oraz poprzednich Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych odwiesza protest i podejmuje działania mające na celu jego zintensyfikowanie – napisał do ministra zdrowia Piotr Dymon, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych (OZZRM).

Ministerstwa Zdrowia zapewnia, że jest gotowe na negocjacje i zaprosi do wspólnego stołu przedstawicieli KPRM.

Omówienie postulatów KPRM do zrealizowania przez Ministerstwo Zdrowia i rząd:

1. Nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, która została obiecana przez ministra Szumowskiego, jednak nie została zrealizowana. Postulat oznacza: 3-osobowe ZRM w pełni medyczne, ZRM poza szpitalnictwem jako jednolita, niezależna struktura, etatyzacja jako podstawowa forma zatrudnienia ratownika medycznego z opcją wyboru dodatkowych form: umowy cywilnoprawnej, umowy zlecenia.

2. Przeprowadzenie ustawy o samorządzie i zawodzie ratownika medycznego ze szczególnym uwzględnieniem:
– ścieżki kariery zawodowej (studia pomostowe i wyższe),
– stopniowania ratowników,
– urlopów na szkolenia w wymiarze 6 dni rocznie,
– emerytury po 25 latach pracy w SPRM.

3. Uporządkowanie chaosu informacyjnego w zakresie przejścia DM pod UW, gdyż dzisiaj pracownicy nie otrzymują żadnych konkretnych informacji poza plotkami oraz domysłami. Poza tym rozważenie pozostania w strukturach dysponentów, przedłużenie przejścia pod UW do 2023-27.

4. Jasne sprecyzowanie zasady rekompensaty co najmniej 100 proc. uśrednionego wynagrodzenia dla ratowników przebywających na kwarantannie z powodu zakażenia COVID w pracy, poza tym urlop wytchnieniowy bez względu na formę zatrudnienia.

5. Uchwalenie ustawy o ustalaniu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. W tym m.in.
– ujednolicenie zasad nagradzania ratownika medycznego,
– wprowadzenie do tabeli współczynników UoWM.

6. Jasne określenie zasad włączenia dodatku ministerialnego do podstawy wynagrodzenia.

7. Wprowadzenie opt-out jako formy dodatkowego zatrudnienia na zasadach z Ustawy o działalności leczniczej.

8. Określenie ZRM jako działalności leczniczej w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne wraz z pochodnymi wynikającymi z pracy w nocy i dni świąteczne.

Powyższe postulaty mają dotyczyć wszystkich ratowników medycznych bez względu na formę zatrudnienia oraz bez względu na miejsce pracy.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.