123RF

Refundacja leków OTC zmniejszy opłacalność krajowej produkcji

Udostępnij:
Pracodawcy sektora farmaceutycznego apelują o wykreślenie z projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej przepisu umożliwiającego ministrowi zdrowia obejmowanie refundacją i regulowanie cen leków dostępnych bez recepty.
Przypomnijmy, 6 lipca projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. Kolejne czytanie najprawdopodobniej nastąpi 11 lipca.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwraca uwagę, że w nowelizowanej ustawie znalazł się zapis dotyczący objęcia refundacją leków dostępnych bez recepty (OTC). Ta procedura wiąże się z ustaleniem ceny urzędowej, będącej niższej niż obowiązująca rynkowa, co – w ocenie ZPP – wpłynie na zmniejszenie opłacalności produkcji leków w Polsce.

Dodatkowo – jak podkreśla ZPP – proponowany zapis może także przyczynić się do objęcia refundacją identycznego, ale konkurencyjnego leku pochodzenia azjatyckiego, co będzie miało bezpośredni wpływ na produkcję oraz zakup krajowych leków OTC na bazie tej samej cząsteczki.

Przepis godzi w krajowych producentów?
Pracodawcy sektora farmaceutycznego apelują o wykreślenie z projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej wspomnianego przepisu, który umożliwia ministrowi zdrowia obejmowanie refundacją i regulowanie cen leków dostępnych bez recepty.

Zapis budzi spore obawy pracodawców sektora farmaceutycznego, ponieważ ceny leków refundowanych w Polsce są jednymi z najniższych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym objęcie refundacją tego typu leków oznaczałoby narzucenie jeszcze niższej ceny niż obecna rynkowa.

– Wprowadzenie refundacji na leki bez recepty stanowiłoby swego rodzaju novum, dlatego wymaga szczegółowej analizy kosztów – nie powoduje tylko dopłaty państwa do zakupów leków OTC przez pacjentów, ale równocześnie zmniejsza fundusze na refundację – wskazuje ZPP.

W efekcie wprowadzenia refundacji produkcja leków OTC stałaby się całkowicie nierentowna, a rynek krajowy zostałby w pełni zdominowany przez najtańszy produkt oparty na tej samej substancji najpewniej pochodzenia azjatyckiego, co w sytuacjach kryzysowych, jak np. ostatnio pandemia czy wojna, nie gwałtowałoby bezpieczeństwa lekowego w Polsce. W tym przypadku lepsze jest zachowanie konkurencji na rynku w obszarze leków OTC i nieregulowanie ich cen. Idąc dalej, zaprzestanie produkcji leków bez recepty przez krajowych producentów może wpłynąć na obniżenie rentowności przedsiębiorstw i zwolnienia pracowników krajowej branży farmaceutycznej.

Refundacja leków OTC uszczupli budżet na droższe leki
Przedstawiciele ZPP zwracają również uwagę na fakt, że wydawanie środków NFZ na refundację leków bez recepty, kosztujących średnio kilkanaście złotych oraz dostępnych w sytuacji, kiedy wiele droższych terapii ordynowanych na receptę czeka na refundację, budzi spore wątpliwości.

– Pacjenci z własnej kieszeni wydają na leki na receptę, które nie są dziś refundowane w Polsce, aż 9,53 mld zł i to właśnie te leki trzeba dołączyć do systemu refundacji – zaznaczają.

W związku z zaistniałą sytuacją pracodawcy sektora farmaceutycznego zaapelowali do ustawodawcy o wykreślenie przepisu, który będzie miał niekorzystny wpływ na kondycję ekonomiczną tego sektora, kierując się rozwojem przemysłu farmaceutycznego w Polsce zwiększającego poziom innowacyjności naszej gospodarki i generującego dobrze płatne miejsca pracy.

Przeczytaj także: „Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy refundacyjnej – sejmowa Komisja Zdrowia”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.