Resort zdrowia zamierza ograniczyć liczbę cesarskich cięć

Udostępnij:
W Polsce aż jedna trzecia dzieci rodzi się poprzez cesarskie cięcie. Kobiety wolą poród bez bólu i wysiłku, nawet jeśli nie ma ku temu wskazań medycznych. Resort zdrowia postanowił powiedzieć stop, a nowy minister zdrowia deklaruje, że ta sytuacja także mu się nie podoba.
Jak podaje RMF FM w ministerstwie zdrowia powstał zespół roboczy, który ma wypracować metody ograniczenia liczby cesarskich cięć. Szansa, że będzie kontynuacja jest duża, ponieważ Konstanty Radziwiłł, nowy minister zdrowia także zaniepokojony jest tym, ze kobiety wybierają cesarskie cięcie zamiast porodu fizjologicznego.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele kilku wiodących szpitali położniczych, a także konsultanci krajowi i wojewódzcy m.in. w dziedzinie położnictwa, czy pielęgniarstwa położniczego. Odchodzący szef resortu zdrowia Marian Zembala - zobowiązał ich najpóźniej do końca grudnia, by wypracowali metody, które pozwolą obniżyć w kraju liczbę cesarskich cięć.

Polska pod względem liczby cesarskich cięć plasuje się w europejskiej czołówce. Z danych NFZ wynika, że rodzi się w ten sposób nawet jedna trzecia wszystkich dzieci. Według ekspertów to stanowczo za dużo, a cesarka wcale nie jest obojętna zarówno dla zdrowia kobiety jak i dziecka.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.