Ministerstwo Zdrowia

Rozbroimy miny pozostawione w KPO

Udostępnij:
Kamienie milowe dotyczące zdrowia, które są warunkiem pozyskania unijnych pieniędzy, to reforma szpitali, sieci kardiologicznej i onkologicznej. Są jak miny pozostawione przez poprzedni rząd na drodze do pieniędzy z KPO. – Zaczęłam już te miny rozbrajać i zapewniam, że wszystkie je rozbroję – zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Restrukturyzacja, nie likwidacja szpitali
Niepokój Komisji Europejskiej wywołuje brak realizacji zadań dotyczących zdrowia, niezbędnych do pozyskania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Resort zdrowia musi się wywiązać z obietnic złożonych na piśmie przez rząd PiS, których ten nie realizował. Przypomnijmy, że fundusze z KPO dla Polski to 270 mld zł, z czego na zdrowie przewidziano 17,5 mld zł.

– Jeden z kamieni milowych, które rząd Prawa i Sprawiedliwości nazwał restrukturyzacją szpitali, a dotyczył likwidacji nierentownych placówek, nie został przeprocedowany przez Sejm – mówiła minister Leszczyna w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

– Jeśli ktoś myśli, że zlikwidujemy nierentowne szpitale, to mówię, że nie. Jestem w kontakcie i z przedstawicielami Związku Powiatów Polskich, i dyrektorami szpitali powiatowych. 27 lutego mieliśmy spotkanie i jesteśmy umówieni, że będziemy kontynuować dyskusję na ten temat. Będzie ona konkretna i zakończy się dobrymi rozwiązaniami dla lokalnych społeczności – mówiła minister Leszczyna.

– Mam oczywiście już plany w tym zakresie, znajdują też zrozumienie i zadowolenie wśród zarządzających szpitalami oraz wśród samorządowców. Plany na to, żeby te szpitale odpowiadały jak najlepiej potrzebom zdrowotnym mieszkańców, a jednocześnie były rentowne. Te wszystkie propozycje będę przedstawiała i będę przekonywała do nich Komisję Europejską. Chcemy, żeby sieć szpitali w Polsce odpowiadała potrzebom i mapom potrzeb zdrowotnych – dodała, podkreślając, że „nie będziemy likwidować szpitali, ale przekształcimy je tak, żeby się nie zadłużały. I to jest do zrobienia”.

– Dużym problemem jest to, że poprzednicy wpisali konkretne ustaw do Krajowego Planu Odbudowy i ich nie przeprowadzili. Nie ma ustawy o sieci kardiologicznej, do sieci onkologicznej nie ma ośmiu rozporządzeń, nie ma też ustawy o restrukturyzacji szpitali – wyjaśniła Izabela Leszczyna, zapewniając, że „jest w resorcie mnóstwo do zrobienia, ale pieniądze z KPO na system ochrony zdrowia będą”.

Przeczytaj także: „Ile pieniędzy z KPO na zdrowie?”, „Pieniądze z KPO także na psychiatrię dziecięcą”, „Pomoc czy nie pomoc – oto jest pytanie”, „Czy to coś więcej niż propaganda?” i „Interesująco, rozsądnie i obiecująco – nowy dokument o reformie szpitali”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.