
Rząd zajmie się ratownictwem medycznym
Tagi: | nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, Państwowe Ratownictwo Medyczne, ratownik medyczny, ratownicy medyczni, motocyklowe jednostki ratownicze |
Rada Ministrów ma zająć się 18 lutego projektem nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym – zakłada on między innymi utworzenie nowego typu zespołów ratownictwa medycznego, czyli jednostek motocyklowych.
- Jak wynika z porządku najbliższego posiedzenia rządu opublikowanego przez KPRM, Rada Ministrów zajmie się nowelizacją przepisów dotyczących ratownictwa medycznego
- Projekt resortu zdrowia zakłada między innymi utworzenie nowego typu zespołów ratownictwa medycznego, czyli jednostek motocyklowych
- Ratownicy medyczni na motocyklach mają docierać w miejsca, do których nie może dojechać ambulans, czyli podczas większych zgromadzeń oraz w czasie wystąpienia utrudnień komunikacyjnych
- W nowelizacji jest również utrzymanie bezterminowo możliwości kierowania połączeń alarmowych z nr. 999 bezpośrednio do dyspozytorni medycznych
- Projekt przewiduje także wprowadzenie obowiązku zapewnienia wsparcia psychologicznego członkom zespołów ratownictwa medycznego
Motocykle ratunkowe
Motocyklowe jednostki ratownicze (dwu- i trzyosobowe) będą odrębnym rodzajem zespołów. Stanowić będą jeden z elementów wojewódzkiego planu działania systemu PRM i oddzielny produkt do kontraktowania w ramach umów zawieranych przez oddziały wojewódzkie NFZ.
Motocyklowa jednostka ratownicza docierać będzie w miejsca, do których nie może dojechać ambulans, w czasie zgromadzeń, w korkach na drodze. Motocykl ratunkowy będzie prowadzony przez osobę uprawnioną do medycznych czynności ratunkowych, wyposażony zostanie w niezbędne leki i wyroby medyczne, a także w sprzęt do obsługi SWD PRM.
Liczbę ZRM motocyklowych będzie ustalać wojewoda, w uzgodnieniu z oddziałem wojewódzkim NFZ, przyjmując maksymalnie jeden motocykl na 400 tys. mieszkańców województwa. Jednostki motocyklowe będą pracować w okresie od 1 maja do 30 września, do 12 godzin w ciągu jednej doby. Zgodnie z projektem jednostki ratownicze będą mogły być zakontraktowane przez NFZ po raz pierwszy od 1 lipca 2025 r.
Co w projekcie?
Projekt przewiduje też, że zostanie utrzymana bezterminowo możliwość kierowania połączeń alarmowych z nr 999 bezpośrednio do dyspozytorni medycznych z pominięciem centrów powiadamiania ratunkowego.
W dokumencie jest też propozycja wprowadzenia możliwości utworzenia dodatkowej dyspozytorni medycznej w województwach, w których liczba mieszkańców przekracza 3 mln osób (woj. małopolskie, wielkopolskie) oraz dwóch dodatkowych w województwach przekraczających 4 mln mieszkańców, tj. w woj. mazowieckim i śląskim.
Projekt zakłada, że definicja pierwszej pomocy zostanie rozszerzona o możliwość podawania w sytuacji nagłej produktów leczniczych dostępnych na miejscu zdarzenia, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Leki takie będą mogli podać poszkodowanemu świadkowie zdarzenia.
Przewiduje się też dodanie przepisu, zgodnie z którym osoby udzielające pierwszej pomocy, osoby wchodzące w skład ZRM, osoby udzielające świadczeń zdrowotnych na szpitalnym oddziale ratunkowym, dyspozytorzy medyczni, wojewódzcy koordynatorzy ratownictwa medycznego oraz krajowy koordynator ratownictwa medycznego wykonujący swoje zadania mogą mieć również możliwość poświęcenia dóbr osobistych innych osób, innych niż życie lub zdrowie, a także dóbr majątkowych również w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ochrony lub ratowania własnego życia lub zdrowia podczas realizowania przez nich swoich zadań.
Wsparcie psychologiczne
Projekt przewiduje również wprowadzenie obowiązku zapewnienia wsparcia psychologicznego członkom zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). Obowiązek ten będzie spoczywał na dysponentach ZRM.
Większość projektowanych przepisów miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Przeczytaj także: „Ratownicy nie mogą przejść na wcześniejszą emeryturę” i „Ratownik medyczny przyjedzie na motocyklu”.