Marcin Kmieciński/Polska Agencja Prasowa

Są wyniki pilotażu przeglądów lekowych ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
W Centrum Prasowym PAP zorganizowano konferencję prasową pod tytułem „Pilotaż przeglądów lekowych w Polsce według rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia – mamy wyniki fazy wykonawczej projektu”.
W konferencji uczestniczyli między innymi:
– Agnieszka Neumann-Podczaska, prof. UMP, koordynator pilotażu przeglądów lekowych,
– Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia,
– Katarzyna Wieczorowska-Tobis, ekspertka Komisji Europejskiej do spraw efektywnego inwestowania w zdrowie,
– Ewa Krajewska, główny inspektor farmaceutyczny.

– Pilotaż zakończył się sukcesem. Udało nam się zaangażować 75 placówek aptecznych i wykonać przeglądy lekowe u 850 pacjentów w całym kraju – zaczęła dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska, prof. UMP, koordynator pilotażu przeglądów lekowych. – Usługa, skierowana przede wszystkim do pacjentów starszych z wielolekowością, ma na celu optymalizację terapii. Przekonaliśmy się, że jest efektywna w systemie ochrony zdrowia, a 83 proc. pacjentów – czyli 511 osób – stwierdziło, że czuje się lepiej – dodała, przytaczając dane.

– 557 kobiet i 293 mężczyzn, w tym 772 pacjentów powyżej 60. roku życia, zażywało średnio 16 preparatów dziennie. Pacjentom w wyniku pilotażowego przeglądu lekowego średnio udało się odjąć więcej niż dwa preparaty. Zmniejszyła się również liczba problemów lekowych, takich jak zbędna lub niewłaściwa terapia oraz liczba interakcji i stanów nieleczonych. Już z wstępnych analiz farmakoekonomicznych wynika, że znacząco obniżyły się także koszty zakupu leków zarówno dla pacjenta, jak i dla systemu – wyjaśniła.

Wszystko wskazuje na to, że przegląd lekowy już w 2023 r. znajdzie się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Ministerstwo Zdrowia czeka na kompletny raport dotyczący programu pilotażowego – w jego analizie pomoże Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.– Czekamy na ostateczne odniesienie się w tym raporcie do kwestii organizacji, co należy uwzględnić, jak przeprowadzać przegląd lekowy, jaką grupę wiekową nim objąć, kto powinien udzielać w nim świadczeń, oraz jak ma wyglądać współpraca między farmaceutą a lekarzem POZ czy lekarzami specjalistami. Te wszystkie elementy zostaną przekazane do oceny AOTMiT – wyjaśnił Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska podkreśliła, że „w raporcie z pilotażu znajdzie się zarówno propozycja standardu samej usługi, jak i modelu kształcenia farmaceutów, którzy uprawnieni będą do jej realizacji”. Ekspertka dodała, że „standaryzacja jest kluczowym elementem jakości i efektywności farmakoekonomicznej nowego świadczenia gwarantowanego, finansowanego ze środków publicznych”.

Wiceminister Miłkowski podkreślił, że „obecnie w ustawie o świadczeniach gwarantowanych ze środków publicznych nie ma zakresu świadczeń udzielanych przez farmaceutów – dlatego podstawową sprawą będzie zmiana ustawy i dopisanie do niej usług farmaceutycznych jako świadczeń gwarantowanych”.

– W ustawie będzie kilka bardzo istotnych zmian i będziemy próbowali je procedować – zaznaczył wiceminister.

– W zmianach legislacyjnych trzeba m.in. uwzględnić zasady współpracy pomiędzy farmaceutami jako personelem medycznym i osobami, które wystawiają recepty, czyli lekarzami i pielęgniarkami. Wówczas wraz z rozporządzeniem ministra zdrowia moglibyśmy ten temat zakończyć do końca roku.W opinii prof. Katarzyny Wieczorowskiej-Tobis, ekspertki Komisji Europejskiej do spraw efektywnego inwestowania w zdrowie w ostatniej kadencji, rekomendacja farmaceuty, czyli pytania dotyczące leków i zwrócenie uwagi na potencjalne problemy, powinny być skierowane przez farmaceutę do lekarza rodzinnego.

Główny inspektor farmaceutyczny Ewa Krajewska stwierdziła, że „przegląd lekowy to usługa z widocznymi już teraz efektami zmniejszenia liczby przepisywanych preparatów”.

– Często dokładamy kolejne leki, żeby leczyć działania niepożądane preparatów, które stosujemy, i to jest błędne koło – podkreśliła. – Dlatego uważam, że pacjenci odniosą tutaj wiele korzyści. Będą mogli porozmawiać o swoich lekach, dopytać – starsze osoby czasem coś niedosłyszą, zapomną, a przegląd lekowy na zapleczu apteki będzie miejscem, gdzie tylko pacjent i jego leki będą ważne.

Konferencja odbyła się 27 stycznia.

Przeczytaj także: „Farmaceuta przejrzy przyjmowane leki” i „Wszystko o przeglądach lekowych”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.