Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Sektor prywatny deklaruje pomoc ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 16.10.2020
 
 
– Opracowujemy listę szpitali, które będą przyjmować pacjentów niecovidowych na zabiegi planowe. Jesteśmy gotowi wspomóc sektor publiczny, zgodnie z apelem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego „wszystkie ręce na pokład” – mówi dr Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP i wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
Dr Mądrala wyjaśnia, że pismo w tej sprawie trafiło już do Ministerstwa Zdrowia. – Konkrety, to jest wykaz podmiotów i i zakres ich pracy, chcielibyśmy uzgodnić wspólnie z resortem wkrótce – mówi Andrzej Mądrala.To jednak nie koniec postulatów sektora prywatnego.

– Zwracamy się do ministra zdrowia z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości rozszerzenia uprawnień do kierowania na testy genetyczne w kierunku COVID-19 finansowane ze środków publicznych i nakładania izolacji, a także orzekania o jej czasie, na lekarzy nierealizujących świadczeń w ramach kontraktu na podstawową opiekę zdrowotną – mówi ekspert.

Dr Mądrala podkreśla, że świadczeniodawcy prywatni prowadzą działalność zarówno na podstawie kontraktu z płatnikiem publicznym, jak i modelu abonamentowego, ubezpieczeniowego i gotówkowego.

– W obecnym stanie prawnym pacjent z objawami mogącymi wskazywać na COVID-19, kontaktując się ze swoim lekarzem prowadzącym poza systemem POZ, musi być przekierowany na lekarza rodzinnego w ramach POZ, żeby uzyskać skierowanie. To wydłuża czas potrzebny do weryfikacji podejrzenia choroby zakaźnej, tym samym zwiększając ryzyko epidemiologiczne i jest zbędnym obciążeniem dla systemu publicznego. Podobnie jedynie lekarz POZ może orzekać o izolacji, czasie jej trwania, w tym u pacjentów będących pod stałą opieką lekarzy pracujących poza podstawową opiekę zdrowotną. Postulujemy zatem zrównanie uprawnień lekarzy POZ i pracujących poza podstawową opiekę zdrowotną w zakresie kierowania na testy i podejmowania decyzji o czasie trwania izolacji – apeluje Andrzej Mądrala.

Ekspert sugeruje też, aby rozbudować sieć punktów pobrań materiału biologicznego do testów na COVID-19 w taki sposób, żeby nie obciążać infrastruktury świadczeniodawców sprawujących opiekę zdrowotną oraz zoptymalizować dostępność pacjentów do tych punktówPrzeczytaj także: „Tadeusz Jędrzejczyk o ograniczeniu części świadczeń szpitalnych” i „Płatnik zaleca częściowe zawieszenie planowych pobytów w szpitalu”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe