Sposób na zatoki

Udostępnij:
Hydrodebrider – pierwsze i jedyne urządzenie do endoskopowego płukania i usuwania biofilmów bakteryjnych z przestrzeni zatok przynosowych – stosuje się w terapii przewlekłego zapalenia zatok. Badania kliniczne potwierdziły jego skuteczność w usuwaniu bakterii chorobotwórczych niemal w 99%.
Jesień to okres wzmożonych zachorowań na zapalenia zatok przynosowych, ocenia się że na przewlekłe zapalenie zatok choruje ok. 15 % Polaków. Jedną z przyczyn może być obecność biofilmów bakteryjnych. Są to kolonie bakterii na zewnątrz pokryte warstwą polimerową, która czyni je odpornymi na działanie antybiotyków. Bakterie te mnożą się i mutują. Uważa się, że w tej formie wpływają niekorzystnie na przebieg przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Nawet jeśli operacyjnie przywrócona zostanie drożność ujść
i wentylacja zatok oraz usunięte zostaną zmiany chorobowe, stan błony śluzowej zatok nie ulegnie poprawie, jeśli biofilm pozostanie w zatokach.

Jedną z nowoczesnych małoinwazyjnych metod leczenia przewlekłego zapalenia zatok jest zabieg z użyciem Hydrodebridera. Metoda ta już od blisko dwóch lat jest dostępna w Polsce. Hydrodebrider firmy Medtronic to urządzenie do płukania zatok. Dzięki specjalnym dwóm giętkim i obrotowym końcówkom pozwala dotrzeć do trudno dostępnych obszarów zatok. Strumień soli fizjologicznej pod wysokim ciśnieniem wypłukuje biofilm bakteryjny. Dzięki podłączeniu do pompy ssącej system wypłukując, jednocześnie usuwa z przestrzeni zatok zmiany chorobowe oderwane z powierzchni błony śluzowej. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Urządzenie zostało wyróżnione nagrodą w konkursie Medical Device Excellence Award w 2010 r. za doskonale zaprojektowane rozwiązanie medyczne.

Zabieg z użyciem Hydrodebridera jest procedurą stosowaną u chorych z przewlekłym zapaleniem zatok, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło rezultatu i określono wskazania do leczenia operacyjnego. Urządzenie stosuje się w trakcie zabiegów endoskopowych umożliwiających operacyjne otwarcie zatok przynosowych. U pacjentów obserwujemy łagodniejszy przebieg pooperacyjny oraz szybszy proces gojenia – mówi dr n. med. Agnieszka Strzembosz, otolaryngolog ze Szpitala Medicover w Warszawie. Zabieg może być także wykonany w warunkach ambulatoryjnych. Dotyczy to pacjentów po przebytej operacji endoskopowej zatok przynosowych, u których w badaniu endoskopowym stwierdza się obecność gęstej wydzieliny zapalnej.

Płukanie zatok systemem Hydrodebrider wykonuje się w wybranych ośrodkach medycznych w tym w Szpitalu Medicover. Pacjent, który chciałby zasięgnąć informacji na temat przydatności tej metody w jego przypadku, powinien zasięgnąć porady lekarskiej w Szpitalnym Centrum Konsultacyjnym.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.