Sprzeciwiły się odbieraniu pacjentowi wyboru

Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: KL, Wp.pl, Pikieta Pielęgniarek i Położnych POZ przed Ministerstwem Zdrowia
Przed budynkiem ministerstwa zdrowia manifestowała około stuosobowa grupa pielęgniarek i położnych. "Biały personel" wyraził swój sprzeciw wobec założeń do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, jakie opracował zespół powołany przez ministra zdrowia.
Pielęgniarki protestujące przed resortem zdrowia stwierdziły, że przygotowywana w ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej uniemożliwi pacjentom wybór pielęgniarki i położnej, a także ograniczy dostęp do części świadczeń. Założeniom regulacji sprzeciwił się też samorząd pielęgniarski. Sprzeciw wobec tych propozycji w ostatnich miesiącach wyrażała także Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

- Uczestnicy protestu mieli transparenty, na których napisano między innymi: "Nie dla nowej ustawy o POZ", "Chcemy rozwoju i niepodległości, a nie podległości", "Samodzielne pielęgniarki i położne przestrzegają praw pacjenta". Część pikietujących była ubrana w białe koszulki i trzymała kartki z napisem "POZ" - zrelacjonował wydarzenie portal "Wp.pl".

Poza pikietą "biały personel" przygotował petycję do ministra zdrowia. Pielęgniarki wyraziły w niej zaniepokojenie docierającymi sygnałami, że ich postulaty nie zostały uwzględnione na żadnym z etapów prac zespołu. Podkreśliły, że nie zgadzają się na możliwość wprowadzenia słabszego modelu opieki nad pacjentem.

- Wypracowane propozycje odbieramy jako krok wstecz. To powrót do systemu opieki zdrowotnej funkcjonującego w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej - czytamy w petycji.

- Rozumiemy i wierzymy w skoordynowaną opiekę medyczną na zasadach partnerskich - na oddzielnych listach dla lekarzy i pielęgniarek. Możemy to oddzielnie kontraktować, a skoordynowanie może nastąpić przez elektroniczny moduł pielęgniarski - powiedziała Katarzyna B. Głodowska, jedna z organizatorek pikiety, o czym możemy przeczytać na portalu "Wp.pl". Podkreśliła także, że pielęgniarki i położne powinny być częścią zespołu POZ funkcjonującego na zasadach partnerskich.

Zobacz również rozmowę z Teresą Kruczkowską: "Teresa Kruczkowska: Pielęgniarki nie chcą być "na garnuszku" u innego pracodawcy".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.