Szymon Czerwiński

Światło w tunelu ►

Udostępnij:
Czy jest szansa na wprowadzenie do programu nauczania nowego przedmiotu o nazwie wiedza o zdrowiu? W tej sprawie wypowiedział się rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
RPP pod koniec stycznia zwrócił się z apelem do minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej o rozważenie wprowadzenia do programu nauczania nowego przedmiotu o nazwie wiedza o zdrowiu – mówił o tym podczas Priorytetów 2024.

– Od lat, jako eksperci i urzędnicy, postulujemy, aby do systemu edukacji w Polsce została wprowadzona godzina dla zdrowia. Nie da się osiągnąć celów profilaktyki zdrowotnej, jeśli nasi obywatele i społeczeństwo nie będą posiadać odpowiednich kompetencji zdrowotnych. Żeby tak się stało, musimy edukować ich już od najmłodszych lat, od pierwszej klasy szkoły podstawowej – ocenił w trakcie debaty Bartłomiej Chmielowiec.

– Dziś widzę światełko – a nawet światło – w tunelu, Jest dobry moment, aby wiedza o zdrowiu pojawiła się w programie edukacyjnym – stwierdził.

– Pozwoli to na zdobycie umiejętności niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji związanych między innymi ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem się, prawami i obowiązkami pacjenta, ale także ze zrozumieniem znaczenia działań profilaktycznych czy na przykład prawidłową oceną skuteczności szczepień ochronnych – przekonywał rzecznik, dodając, że „omawiane będą też kwestie takie jak seksualność, profilaktyka związana z zdrowiem psychicznym, szacunek dla osób LGBT i ich seksualności”.

– Kształcenie kompetencji zdrowotnych oraz budowanie właściwych postaw u dzieci i młodzieży przyczyni się do lepszego zarządzania własnym zdrowiem, częstszego unikania ryzykownych zachowań i ukształtowania otwartej postawy pełnej szacunku wobec innych – uzasadnił Bartłomiej Chmielowiec.

Wypowiedź eksperta do obejrzenia poniżej.
„Sesja inauguracyjna. Zdrowie po wyborach – nowe otwarcie” w całości do obejrzenia na stronie: www.youtube.com/TEmHLZG6BZo.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.