Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szczurek-Żelazko: Cenimy sobie fakt, że rezydenci zdecydowali odstąpić od głodówki
 
Działy: Aktualności
- Postulaty dotyczące wzrostu wynagrodzeń w służbie zdrowia są sukcesywnie realizowane. Rozmowy są prowadzone. Mamy wolę współpracy - powiedziała wiceminister zdrowia. Szczurek-Żelazko przyznała, że troską resortu jest, by protesty nie powodowały zagrożenia dla pacjentów.
Wiceminister odpowiadała w czwartek (9 listopada) w Sejmie na pytania posłów Nowoczesnej w sprawie planowanych działań w zakresie zabezpieczenia funkcjonowania polskiego systemu opieki zdrowotnej w przypadku protestu lekarzy po 1 stycznia 2018 roku. O sprawie poinformował serwis "wPolityce.pl".

Mirosław Suchoń z Nowoczesnej wskazywał, że rezydenci, którzy w październiku prowadzili protest głodowy, domagając się między innymi zwiększenia nakładów na zdrowie i podwyżek, wypowiadają klauzule opt-out. - Spodziewamy się na przełomie stycznia i lutego totalnego paraliżu służby zdrowia, nie będzie miał kto leczyć Polaków - powiedział Suchoń.

Szczurek-Żelazko stwierdziła, że nie dziwią jej słowa o tym, jakoby pacjenci mieli być w niebezpieczeństwie.

- Spodziewacie się tego, co kwartał. Również pierwszego października spodziewaliście się, że będzie wielkie zamieszanie. Wieszczyliście, że pacjenci nie będą przyjmowani do szpitali, będą umierać na ulicach - powiedziała Szczurek-Żelazko cytowana przez Polską Agencję Prasową. Zapewniła, że rozmowy i negocjacje ze środowiskiem ochrony zdrowia trwają.

Wiceminister przekazała, że w wyniku tych spotkań powstały projekty konkretnych rozwiązań i są one realizowane. - Bardzo cenimy sobie te rozmowy. Cenimy sobie także fakt, że rezydenci zdecydowali odstąpić od bardzo dramatycznego protestu głodowego i rozmowy prowadzone są w zupełnie innej atmosferze - przyznała Szczurek-Żelazko. Zapewniła też, że ministerstwo zdrowia na bieżąco reaguje na sytuację i podejmuje działania, które w przyszłości powinny spowodować, że służba zdrowia będzie bardziej przyjazna niż w ostatnich ośmiu latach, kiedy rządy były sprawowane przez poprzednią koalicje.

Wiceminister wskazała, że protest dotyczył podwyżek w ochronie zdrowia i te postulaty są realizowane.
Zauważyła, że w efekcie ustawy regulującej sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać. Podkreśliła też, że minister zdrowia podpisał rozporządzenie zwiększające wynagrodzenia rezydentów.

- Rozmowy nadal trwają. Spotykamy się w ramach Rady Dialogu Społecznego. Został powołany zespół przez ministra zdrowia, który ma wypracować systemowe rozwiązania i przeanalizować ustawę o minimalnym wynagrodzeniu - wskazała.

Przeczytaj także: "Sieradzka o wątpliwościach związanych z klauzulą opt-out" i "Ile zarabialiby polscy rezydenci licząc „po amerykańsku”, a ile „po brytyjsku”.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe