Szwecja: darmowa antykoncepcja nie zmniejsza liczby aborcji?

Udostępnij:
Najczęściej aborcji dopuszczają się Szwedki w wieku 20-24 lata. W 2014 r. w Szwecji uśmiercono 36, 6 tysięcy dzieci poczętych – wynika ze statystyk Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej. Tymczasem coraz więcej regionów tego kraju optuje za darmową antykoncepcją i tłumaczy, że to przyczynia się do zmniejszenia liczby aborcji.
Polonia Christiana alarmuje, że w Szwecji rośnie liczba wykonywanych aborcji. Tymczasem coraz więcej regionów oferuje bezpłatną antykoncepcję. W Skanii wszystkie rodzaje antykoncepcji będą oferowane bezpłatnie dla kobiet w wieku poniżej 26 lat w ramach trzyletniego projektu pilotażowego, który ma doprowadzić do zmniejszenia liczby aborcji chirurgicznej.

Jak podaje Polonia Christiana, Skania idzie w ślady północnego regionu Norrbotten, który wprowadził darmową antykoncepcję dla kobiet w wieku poniżej 26 lat w 2012 r. Zdaniem lokalnych polityków, w ciągu trzech lat liczba aborcji wśród młodych kobiet w regionie zmniejszyła się o połowę.

Od 2017 roku bezpłatna antykoncepcja ma obejmować wszystkie kobiety poniżej 20 roku życia. W Polsce tymczasem antykoncepcja jest droga. Za opakowanie tabletek antykoncepcyjnych trzeba zapłacić ponad 20 zł. Wkładka wewnątrzmaciczna kosztuje ponad 600 zł.

W Szwecji jednak ani lekarz ani pielęgniarka nie mają prawa odmówić wykonania aborcji ze względów religijnych. Zdaniem Polonia Christiana w Szwecji rośnie liczba lekarzy i pielęgniarek odmawiających aborcji. Prawo szwedzkie jest jednak nieugięte i to kobieta decyduje o tym, czy donosić ciążę, czy też nie. Premier Szwecji chce tymczasem, aby we wszystkich regionach podejście do tej kwestii było jednakowe.

Tymczasem w Polsce już mamy jedne z najostrzejszych w Europie przepisów dotyczących aborcji. Ale nie koniec na tym. Fundacja Pro – Prawo do Życia zebrała w 2015 roku sto tysięcy podpisów popierających jej projekt jej własnej inicjatywy ustawodawczej dodatkowo zaostrzających przepisy aborcyjne.

Z danych NFZ za 2014 rok wynika, że legalnych aborcji Fundusz rozliczył 1812. W porównaniu z 2013 r. liczba zabiegów wzrosła o ponad 540. Ile tak naprawdę w Polsce wykonuje się aborcji? Tego nie wiadomo, ponieważ prawo jest bardzo restrykcyjne w tym zakresie.

Aborcja, zgodnie z obowiązującym prawem jest dozwolona w kilku przypadkach. W sytuacjach skrajnych, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony lub nieuleczalnie i śmiertelnie chory, matka może jednak zdecydować się na przerwanie ciąży. Przysługuje matce także wówczas, gdy dalsze utrzymywanie ciąży zagraża jej życiu lub zdrowiu. Także jest dozwolona w przypadkach, gdy ciąża jest następstwem popełnienia czynu zabronionego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.