123RF

Testy, więcej testów

Udostępnij:
Tagi: koronawirus
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wykonywanie testów na obecność koronawirusa w każdym przypadku podejrzenia zakażenia. Do apelu dołącza się Forum Zdrowia Publicznego ZPP. – Mamy w Polsce bardzo duży potencjał, to prywatne laboratoria gotowe uruchomić swoje zasoby, aby zwiększyć liczbę testów. Powinniśmy to wykorzystać, to łatwy i szybki sposób na zwiększenie przepustowości systemu – przyznaje Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.
Liczba wykonywanych w Polsce testów zwiększa się, ale „przepustowość” systemu wciąż nie jest wystarczająca w stosunku do potrzeb. Jednocześnie, niewykorzystywany pozostaje bardzo duży potencjał infrastrukturalny i technologiczny, którym dysponują prywatne laboratoria. Rynek ten dysponuje szerokimi zasobami, najwyższej jakości aparaturą oraz sprawnym zapleczem logistycznym. - Wobec powyższego, w poczuciu odpowiedzialności za maksymalne możliwe ograniczenie liczby zarażeń koronawirusem w Polsce, apelujemy o bieżące kontraktowanie wykonywania testów na obecność koronawirusa w prywatnych laboratoriach – przyznaje dyrektor Bińkowski. Twierdzi, że wykorzystanie dostępnych na rynku zasobów może doprowadzić do zwielokrotnienia liczby wykonywanych badań.

Jest to szczególnie istotne wziąwszy pod uwagę fakt, że wśród młodzieży może być wielu bezobjawowych nosicieli wirusa, zarażających nim nieświadomie kolejne osoby. Z punktu widzenia zdrowia publicznego kluczowe jest możliwie najpowszechniejsze identyfikowanie osób zarażonych i bieżące poddawanie ich odpowiednim procedurom kwarantanny.

W celu uruchomienia tego procesu i jego koordynacji, a także stworzenia dla niego pewnych ram instytucjonalnych, konieczne jest jak najszybsze zorganizowanie „okrągłego stołu” z udziałem przedstawicieli władz państwowych, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, a także szefów firm laboratoryjnych, w trakcie którego omówione zostałyby możliwości działania w powyższym zakresie.

Forum Zdrowia Publicznego ZPP apeluje o pilne zwołanie takiego spotkania w formie telekonferencji.

Przeczytaj także: „Więcej testów”, „O maseczkach, rękawiczkach i szpitalach zakaźnych”, „Grzesiowski o koronawirusie, testach i kwarantannie”, „COVID-19 – co dzisiaj powinien wiedzieć anestezjolog”, „Lista szpitali przekształconych w zakaźne”, „Zamknięte granice”, „Adamed produkuje lek wspomagający leczenie koronawirusa” i „Internetowa mapa zasięgu koronawirusa”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.