123RF

Traktujemy zdrowie po macoszemu

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
Liczba nadmiarowych zgonów w trakcie pandemii była w Polsce trzecią najwyższą w Europie. Niestety, także rok 2022 nie przynosi dobrych wiadomości – w ciągu 48 tygodni w Polsce zmarło 408 tys. ludzi, czyli aż o o 30 tys. więcej niż w 2019 r.
– Ministerstwo Zdrowia informuje, że wypadki na zdrowie zwiększają się, a w 2020 r. wyniosły 116,3 mld zł, co stanowiło wzrost o ponad 13 proc. w stosunku do 2019 r. Z wyliczeń OECD wynika, że jednak wydatki publiczne na ten cel wyniosły w 2020 r. jedynie 4,7 proc. PKB – wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”, dodając, że „więcej pieniędzy na ochronę zdrowia w Polsce nie przekłada się na lepszą dostępność do świadczeń – co więcej, nadal nakłady te są daleko niewystarczające, a Polska znajduje się w ogonie Europy w wydatkach na ten cel”.

Umierają nie tylko seniorzy
Demograf prof. Piotr Szukalski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznaje, że „pomimo tego, że pandemia COVID-19 jest w odwrocie, w Polsce nadal liczba zgonów przekracza wskaźniki sprzed pandemii”.

Prawdą jest, że w okresie od stycznia do listopada 2022 r. zmarło o 56 tys. Polaków mniej niż w tym samym okresie w roku 2021. Jednak to tylko pozornie powód do optymizmu. W 2021 r. nadal szalała pandemia. Teraz się skończyła, lecz liczba zgonów nadal jest wysoka, a ludzi umiera zdecydowanie więcej niż przed nią.

– W tym roku może umrzeć ponad 440 tys. Polaków. Prof. Szukalski wskazuje, że demografowie spodziewali się, że w 2022 r. będzie więcej zgonów niż w 2019 r. , jednak powodem tego przyrostu będzie starzenie się społeczeństwa – donosi „Dziennik Gazeta Prawna” i cytuje demografa.

– Jest jednak gorzej, niż oczekiwaliśmy, z uwagi na dług zdrowotny – zaznacza prof. Szukalski.

Polska w czołówce państw z największą śmiertelnością
Zgodnie z raportem OECD „Health at a Glance 2022”, na który powołuje się „DGP”, sytuacja zdrowotna państw Unii Europejskiej po pandemii wszędzie była bardzo zła. Niestety, nad Wisłą było wyjątkowo dramatycznie.

Liczba nadmiarowych zgonów (w porównaniu ze średnią z lat 2016–2019) w trakcie pandemii (od marca 2020 r. do czerwca 2022 r.) była w Polsce trzecią najwyższą w Europie. Gorzej niż w naszym kraju było jedynie w Bułgarii i Rumunii.

Polska poniosła też olbrzymią stratę, jeżeli chodzi o samą długość życia. – Znaleźliśmy się w gronie czterech państw, w których strata była największa – u nas wyniosła 2,4 roku, czyli dwa razy więcej niż średnia unijna. Przed nami są tylko Słowacja, Bułgaria i Rumunia – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” i wskazuje, że „widać związek z nakładami na zdrowie – te państwa mają jedne z najniższych w stosunku do PKB. Polska pod tym względem razem z Łotwą plasuje się na szarym końcu wśród krajów UE”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.