Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Misiurewicz

Udostępniamy coraz więcej nowych terapii

Źródło: Wprost
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 23.09.2021
 
 
– Po raz pierwszy widać, że zaczyna nas być stać na refundację leków w chorobach rzadkich. Jeszcze pięć lat temu nie myśleliśmy, że tak będzie – mówi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, opowiadając o nowych terapiach.
Maciej Miłkowski o polityce lekowej rozmawia z „Wprost”.

– W ramach programów lekowych udostępniamy coraz więcej terapii, od września jest możliwość finansowania terapii CAR-T w jednym wskazaniu w hematoonkologii w leczeniu dzieci, pojawił się też lek w leczeniu profilaktycznym obrzęku naczynioruchowego. To duży sukces, na który pacjenci czekali od lat – wyjaśnia Maciej Miłkowski tygodnikowi.

Ekspert mówi też o jednym z największych wyzwań, na którego realizację czekają pacjenci – o refundacji flozyn w leczeniu niewydolności serca. Ta grupa leków znalazła się niedawno w rekomendacjach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego leczenia niewydolności serca.

– Od 2020 r. po raz pierwszy nowe leki – flozyny – zostały zaakceptowane przez Europejską Agencję Leków w kolejnym wskazaniu – po cukrzycy – do stosowania w niewydolności serca. Pojawiło się także wskazanie nefrologiczne dla tej grupy leków. Pierwszy lek z grupy flozyn – dapagliflozyna – ma już złożony wniosek refundacyjny. Pracujemy nad tym, aby udostępnić ten lek pacjentom. Będzie to zdecydowanie większa populacja niż w przypadku cukrzycy – zapowiada wiceminister.

Maciej Miłkowski podkreśla, że „coraz więcej nowych leków jest też refundowanych w hematoonkologii, choć oczekiwania są coraz większe, ponieważ pojawia się dużo nowych technologii, między innymi przy białaczkach, chłoniakach, szpiczaku”.

– Są nowe linie terapii, czekają nas też negocjacje rozszerzenia kolejnych wskazań w terapii CAR-T. Nie wiem, czy uda się to jeszcze w tym roku, ponieważ trzeba przeprowadzić wiele negocjacji, jeśli chodzi o przedłużenia decyzji refundacyjnych – przypomina.

Przeczytaj także: „Ważne zmiany w ustawie o refundacji leków”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe